Građani iz pograničnih delova Srbije u kupovinu sve češće odlaze u najistočniji hrvatski grad Ilok. Kako kažu, dolaze po jeftiniju hranu, ali i gorivo.
Dok su pre pandemije građani Osijeka išli preko granice u Srbiju po jeftiniju hranu, kućne potrepštine i cigarete, sada meštani Bačke Palanke i okolnih sela, pa čak i Novog Sada, sve češće kupuju namirnice i gorivo u Iloku.
– Jedino su beli hljeb i cigarete jeftiniji kod nas. Kad treba da kupim sir u Srbiji, moram da napravim dobru strategiju gde pronaći nešto, a da se ne osećam opljačkanim. Slično je s ribom. Ovde dođemo i pokupujemo za nekoliko sedmica, kao što bismo otišli u šoping u Novi Sad. Sve je jeftinije 20 odsto i više i uvek su neka sniženja, ali zaista sniženja. U Vukovaru su još bolji marketi, ali on je ipak malo dalje – ističe Nenad iz Čelareva i dodaje da je isti sir u istom trgovačkom lancu u Srbiji skuplji i za 20 odsto nego u Hrvatskoj.
Još je dodao:
– Primeti se otkad su Hrvati u EU da paze sa akcijama. Imaju jasna pravila kako se i na koji način oglašavaju akcije – ne možete recimo za jedan proizvod spustiti cenu, pa dignuti, pa opet spustiti i reći da je to opet akcija, kao što se to kod nas radi – rekao je sagovornik iz Srbije za “Danas”.
Prodavačica u marketu u Iloku kaže da nikada nije bilo toliko kupaca iz Srbije.
– Odavde smo uvek išli u kupovinu u Bačku Palanku. Idemo i dalje jer je to veće mesto, življe, ima i dobra pijaca, ali nikada nije bilo ovoliko ljudi iz Srbije kod nas. Mnogi koriste priliku kad ovuda prolaze i pre svega kupe hranu i sve što je potrebno za kuću. Koliko čujem, kupuje se dosta i u Vukovaru – rekla je prodavačica.
Primera radi, cena mlijeka u Srbiji je 150 dinara (1,26 evra), dok je u Hrvatskoj oko 100 dinara (84 centa). Jogurt u Srbiji košta 180 dinara (1,52 evra), a u Hrvatskoj 140 (1,18 evra). Povoljniji su i meso, jaja, sirevi i hemijski proizvodi.
U Hrvatskoj je i riba, morska i rečna, jeftinija nego u Srbiji. Kilogram šarana tako u Srbiji iznosi 750 dinara (6,32 evra), a u Hrvatskoj 580 dinara (4,89 evra). Cena junetine za gulaš od 400 grama je u Hrvatskoj bar 100 dinara niža nego u Srbiji.
Što se tiče goriva, dizel košta 195 dinara (1,64 evra) u Srbiji, a benzin 175 (1,48 evra), dok je u Hrvatskoj cena dizela i benzina po litru 160 dinara (1,35 evra).
ŽIVELA EVROPA! ŽIVELA AMERIKA! ŽIVELA SRBIJA, EVROPSKA NATO SRBIJA, ŽIVELA EVROPSKA UNIJA SA SRBIJOM U NJOJ. EVROPSKA NATO SRBIJA, KONAČNO SVOJA NA SVOME MEĐU SVOJIMA.
Pa ti si jos uvek ovde!!! Idi tamo dok jos mozes medju ,,svojima”
ŽIVELA RUSIJA ,ŽIVELA SLOBODARSKA SRBIJA .NIKAD SRBIJA U EU ILI U NATO .NIKAD CASNA SRBIJA SA ZLIKOVCIMA SA ZAPADA . ZIVELA SRBIJA I CASNI PRAVOSLAVNI KRST .
TAKO JE VOJINE!
Bravoooooo Vojineeee!!
Tu treba Vučić da reklamira parizer za penzionere.
Naši trgo lanci mogu šta hoće sa maržama, odmah prete zatvaranjem ako bi bilo namere da se marže ograniče. Zato je kod nas mnogo toga preskupo. Treba ih usloviti i ograničiti marže, pa ako ima se ne svidja- doviđenja. Ima ko hoće da dodje umesto Rode, Maxija…