U Bulevaru kralja Aleksandra blizu pijace Đeram, juče oko devet sati, posečen je prvi platan iz drvoreda. To je učinjeno da bi se Beograđanima pokazalo da platani koji spolja deluju zdravo zapravo su zahvaćeni unutrašnjom truleži. Uzorak posečenog stabla će biti dodatno ispitan kako bi se utvrdila njegova starost.
Đilas: Sastanak u ponedeljak
Đilas je rekao da će sa ljudima iz Uprave i gradskih preduzeća još jednom objasniti sve razloge zbog kojih se moralo ući u rekonstrukciju drvoreda u Bulevaru. |
Uprkos najavama građana koji žive u Bulevaru, protest povodom seče platana juče nije održan, ali je za svaki slučaj ekipama JKP “Zelenila Beograd” asistirala policija. Pobunili su se jedino stanari koji su u tom trenutku bili kod kuće oštrim negodovanjem sa balkona.
"Šta će nama sad da pravi hlad? Sram vas bilo, samo svoje interese gledate, o nama stanarima niko ne brine", vikala je na radnike sa terase svog stana jedna gospođa.
Međutim, uprkos nezadovoljstvu građana, u gradskoj upravi kažu da rekonstrukcija najdužeg beogradskog bulevara ni u kom slučaju neće biti dovedena u pitanje, jer su sredstva već odobrena. U prilog tome ide i obaveštenje iz Elektrodistribucije "Beograd” da će danas biti isključena struja u delu Bulevara, prema ranijem dogovoru sa izvođačem radova. Naime, od njih je zatraženo da kad god se seku platani bude isključen deo na kom se radi seča, zbog bezbednosti radnika.
Akciju seče nije zaustavio ni zaključak Odbora za zaštitu životne sredine u Domu narodne skupštine republike Srbije, kome su prisustvovali predstavnici građana zainteresovani za zaštitu platana Jovan Ćirilov i Branka Pavićević, ali i direktor JKP "Zelenilo Beograd” Radovan Draškić i direktor Agencije za investicije Marko Blagojević.
"Posekli smo prvo stablo kako bi svi videli da je ono samo spolja zdravo. Namerno smo izabrali deo koji nije bio oštećen u radikalnom orezivanju pre desetak godina. Drvo koje smo isekli pri zemlji je bilo zdravo, ali kako se "penjete” ka krošnji postaje sve trulije," rekao je Radovan Draškić.
S druge strane, predstavnici građana se nisu složili sa ovom ocenom i istakli bojazan da se rekonstrukcija Bulevara radi na uštrb drveća i da se ono neće naknadno posadati.
Marković: Drveće je bolesno |
"Jedan od najlepših bulevara u Evropi preko noći će postati jedan od najružnijih i ličiće na ćosavog starca. Moralno pitanje je to što se javnost obmanjuje i što oni, koji su sekli platane nestručno pre desetak godina, sada odlučuju o njegovoj seči kao trulim i bolesnim. Nemoralno je što sada ti isti stručnjaci obmanjuju narod da će vratiti platane, a da se tu i tamo probija vest da imaju nameru da posade neko tankoliko drveće. Oni ne znaju da time seku granu na kojoj sede", rekao je umetnički direktor i selektor Bitefa Jovan Ćirilov.
Građani smatraju da su platani "kolateralna šteta“ odluke da se šine premeste na sredinu i da njihove sumnje potkrepljuje činjenica da je čitav plan i projekat rekonstrukcije ove saobraćajnice držan u tajnosti.
Priča da će se ulica proširiti, samo potvrđuje tezu da se platani nikad neće vratiti tamo gde su bili.
Zbog toga je Čedomir Jovanović, koji predsedava Odborom za zaštitu životne sredine zatražio hitan prijem kod gradonačelnika kome bi prisustvovale sve stručne službe, kao i uvid u kompletnu dokumentaciju plana rekonstrukcije Bulevara. Dok do sastanka ne dođe, zatražena je obustava dalje seče platana.