Иако научници већ више од 150 година истражују антички „свет мртвих“ у Сакари, у Египту, за то енигматично место се сматра да је и даље пуно мистерија због чега привлачи бројне истраживаче и туристе. Прошлог месеца, египатске власти су одлучиле да туристички развијају то археолошко налазиште.
Археолози настављају да испитују “подземни свет” испод чувеног египатског града Сакаре, који не чини само чувена Џосерова пирамида, која се сматра најстаријом на свету, већ и џиновско гробље, наводи се у серији “Египатско велико благо” британске телевизије “Канал 5”.
Водитељка Бетани Хјуз назвала је налазиште “египатским градом мртвих” и “археолошком ризницом”. Према њеним речима, испод локације се налазе хиљаде, можда и милиони мумифицираних тела.
Она је истакла да је неке налазе тешко објаснити.
– Све ове мумије су изванредне, али су археолози открили још нешто. Нису сахрањена само тела људи, већ и животиња. У једној масовној гробници има осам милиона мумифицираних паса, а у другој четири милиона птица ибис – истакла је она и додала да има и мачака, мајмуна бабуна, крокодила, риба и других животиња.
Налазиште је открио Август Маријет 1850. године кад је приметио главу сфинге усред пустињских дина. Пратећи неколико подземних тунела пронашао је неоштећену гробницу направљену од чврстог гранита тешку око 90 тона. До бизарног открића дошао је кад је разбио један ковчег у којем се налазио огромни мумифицирани бик.
– Схватио је да су древни Египћани правили огромне ковчеге и да целокупно налазиште има подземно гробље на којем су сахрањивани велики, цењени бикови – навела је Бетани Хјуз.
Осим за историчаре, ово место је магнет и за туристе. У августу ове године, Министарство антиквитета и Министарство за урбанизам Египта потписали су Протокол о очувању археолошке и културне баштине, који укључује и развијање стручних служби на том археолошком налазишту.