Gordanina pomoć Sestrama Negotina

0
Žena velikog srca: Dr Gordana Popović

Deo sredstava je obezbedila lokalna samouprava Negotina, a pomoć je dobijena i iz Evropskih humanitarnih fondova zalaganjem Gordane Popović, koja je izaslanik Austrije u Savetu za nauku i istraživanje Evropske komisije u Briselu i profesor na Tehničkom fakultetu u Beču.

– Gordana je obezbedila da iz Brisela dobijemo 5.000 evra, a opština Negotin je pomogla sa 4.000 evra. Tim novcem je obnovljena krovna konstrukcija, postavljen novi crep i oluci, urađen je deo zanatskih radova na uređenju unutrašnjosti. Očekuje nas još popravka prozora i vrata, sređivanje plafona i podova, postavljanje nove elektro i vodovodne instalacije, sređivanje fasade – kaže za "Vesti" Aleksandra Petrović, predsednica Kola srpskih sestara.

Gordana Popović je, napominje naša sagovornica, veliki dobrotvor i već dve decenije pomaže rad negotinskog Kola srpskih sestara.

– Ona se odriče honorara od 4.200 evra godišnje koji dobija kao član Upravnog odbora Univerziteta u Salcburgu da bi preko Kola srpskih sestara pomogla talentovanoj deci iz socijalno ugroženih porodica i izbeglicama. Zahvaljujući Gordani u sedištu EU su podrobno informisani o dobrotvornim aktivnostima našeg Kola i za humanitarni rad smo svojevremeno dobili prvu nagradu Fonda Šuman trofej od 6.500 evra. Pomogla je i da dobijemo donaciju od 5.000 evra od austrijskog Karitasa – napominje Aleksandra Petrović.

Dr Gordana Popović je, da podsetimo, nedavno odlikovana ukazom predsednika Austrije Hajnca Fišera i prva je Srpkinja koja je dobila odlikovanje Časni krst države Austrije za nauku i umetnost prve klase. Ovo priznanje je ustanovljeno davne 1887. godine. Reč je o najvećem odlikovanju Austrije za naučna i umetnička dostignuća.

Bogatu karijeru, posle završenih studija u Beogradu, započela je na Fakultetu elektrotehnike u Beču 1992. godine, a njen životni put od rodnog Negotina do Brisela, preko Beograda, Beča i Nemačke trajao je četiri decenije.

– Gordana je u Nemačku sa roditeljima i bratom stigla kao osmogodišnja devojčica, jer je njen otac, lekar po struci, tamo dobio primamljivu ponudu za posao. Posle osam godina prevagnula je nostalgija i porodica se vraća u Negotin. Školovanje započeto u Nemačkoj Gordana je nastavila u negotinskoj gimnaziji, potom je u Beogradu završila Elektrotehnički fakultet. Na fakultetu u Beču radila je aktivno od 1992. do 2002, kad su je poslali u Brisel i od tada je njeno mesto zamrznuto, čeka je da se vrati – priča Aleksandra Petrović.

Vraćena ruinirana zgrada

Negotinsko Kolo srpskih sestara radi pod pokroviteljstvom Sabornog hrama Svete trojice, čiji je starešina prota Milan Radović. Dom Kola sagrađen je tridesetih godina prošlog veka u porti crkve Rođenja Presvete Bogorodice i u njemu se odvijao niz humanitarnih aktivnosti sve do početka Drugog svetskog rata. Nakon toga zgrada je oduzeta u procesu nacionalizacije, i vraćena je ovom humanitarnom udruženju tek 2009. godine u ruiniranom stanju.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here