Politikolog Ognjen Gogić izjavio je da bi ideja o razmeni teritorija koja se pominje kao opcija nakon ponovnog izbora Donalda Trampa na čelo SAD mogla da patentira Kosovo kao uspešan model koji bi potom mogao da se primeni i na Palestinu i Ukrajinu.
– Ideja razmene teritorija, njena izvodljivost prvenstveno zavise od lokalnih aktera. Pre nekoliko godina, 2017. i 2018. delovalo je kao da i u Beogradu i u Prištini postoji razmišljenje o tome da se iz ove situacije može izaći kroz razgraničenje, odnosno razmenu teritorija. Tako je zapravo Trampova administracija naišla na plodno tle. Ali, sami lokalni akteri su, i Beograd i Priština, shvatili da to nije najpametniji način da se ova stvar reši. U tom smislu se ne očekuje da bi Tramp to forsirao, verovatno ne bi prisiljavao, ali bi to možda bio njegov predlog u paketu sa drugim nekim mogućnostima koje bi dao, kao što je prošli put obećavao određenu ekonomsku pomoć za neke infrastrukturne projekte – kaže Gogić za Kosovo onlajn.
U ovom trenutku, smatra, ni u Beogradu ni u Prištini ne postoji interesovanje za ovakvim vidom rešenja.
– Posebno ne kada je na vlasti u Prištini Aljbin Kurti koji zapravo pre deluje kao neko ko bi pre tražio nove teritorije, a ne ko bi ustupao bilo koji deo Kosova – ocenjuje Gogić.
Upitan koliko je ovakav scenario uopšte realan, podseća da se o toj ideji aktivno govorilo tokom prethodnog Trampovog mandata i da ni tada niko nije očekivao da bi Kosovo moglo da postane deo blisko-istočnog mirovnog procesa, a ispostavilo se da jeste.
– Tramp je zapravo sporazum iz Vašingtona koji su prihvatili Beograd i Priština proglasio sporazumom koji je doveo do toga da se priznaju Izrael i jedna muslimanska država, pri čemu je tada mislio na Kosovo. U to vreme dok su trajali razgovori o tom sporazumu zapravo su se povezale dve teme, a to su bile pitanje Palestine i pitanje Kosova. S tim što je i u jednom i drugom slučaju figurirala ideja razmene teritorija – naglašava Gogić.
Podseća da se u Trampovom planu za Palestinu iz 2020. godine eksplicitno spominjala ideja o razmeni teritorija kao rešenje spora sa Izraelom.
– U isto vreme je cirkulisala ta verzija prema kojoj postoji spremnost i da se spor između Beograda i Prištine reši tako što bi se razmenile teritorije. Konkretno, sever Kosova za Preševsku dolinu. Poučeni tim iskustvom onda možemo da očekujemo da se u nekom momentu ta stvar reaktivira budući da je Tramp očigledno sklon tim teritorijalnim rešenjima za sukobe – smatra Gogić.
Navodi da je ta veza moguća i pored činjenice da se u Pojasu Gaze i u Ukrajini vode oružani sukobi, a na Balkanu je Kosovo nerešeno političko pitanje.
– Ali, i dalje postoje nerešena pitanja i moguće je zapravo zamisliti da Tramp u tom istom paketu, kao što za Ukrajinu predlaže da se ustupe teritorije Rusiji i da se na taj način završi rat, kao što je svojevremeno imao ideju da se spor između Izraela i Palestine reši tako što bi se sprovela razmena teritorije. Isto tako na dnevni red ponovo može da dođe pitanje Kosova i da se u tome vidi način rešavanja ovog spora ili obrnuto. Zapravo, na Kosovu se može i patentirati razmena teritorija i razgraničenje kao način rešavanja sporova. Ukoliko se na pitanju Kosova pokaže da to funkcioniše kao mehanizam koji može da dovede do sporazuma, onda se to isto može predložiti i za Ukrajinu i za Palestinu – zaključuje Gogić.
Kosovo nikada nece biti patent jel Kosovo je Srbija.
Kosovo i Metohija nikad ali nikad ne mogu biti predmet trgovine i tacka.