Na današnji dan pre 17 godina ubijen je Zoran Đinđić, premijer Srbije, prvi demokratski izabrani gradonačelnik Beograda i lider Demokratske stranke.
Đinđić je ubijen u atentatu ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine, a nekoliko sati nakon atentata proglašeno je vanredno stanje u zemlji koje je trajalo do 22. aprila.
Za ubistvo suđeno je čelnicima raspuštene Jedinice za specijalne operacije (JSO) Miloradu Ulemeku Legiji i Zvezdanu Jovanoviću i pripadnicima zemunskog klana.
Optužene su 44 osobe za učešće u ubistvu, a Odeljenje za borbu protiv organizovanog kriminala Okružnog suda u Beogradu, 2007. godine osudio je Ulemeka i Zvezdana Jovanovića na po 40 godina zatvora, a još 12 osoba na dugogodišnje kazne zatvora.
Politička pozadina ubistva Đinđića nije utvrđena.
Đinđićevoj sahrani prisustvovalo je 70 stranih državnih delegacija, saradnika i više stotina hiljada građana.
Đinđić je rođen u Bosanskom Šamcu (današnjem Šamcu), 1. avgusta 1952. godine.
Posle završene osnovne škole došao je u Beograd, gde je završio Devetu gimnaziju, a studije filozofije na Univerzitetu u Beogradu.
Politikom je počeo da se bavi kao student, kada je i bio uhapšen i osuđen na godinu dana zatvora, zajedno sa grupom studenata iz Zagreba i Ljubljane koji su se suprotstavljali autoritarnom režimu.
Po završetku studija, nigde u zemlji nije mogao da dobije posao, pa je otišao u Nemačku, gde je doktorirao na Univerzitetu u Konstancu, a u Jugoslaviju se vraća tek posle 12 godina i pada Berlinskog zida.
U Demokratskoj stranci bio je od 1989. godine, kao jedan od njenih osnivača i njen najuticajniji predsednik.
Posle pobede opozicije na lokalnim izborima, 1997. godine, i posle sukoba sa Miloševićevim režimom, postao je prvi gradonačelnik Beograda koji nije bio član Komunističke partije, a tokom 2000. godine bio je glavni strateg i organizator kampanje opozicije, koja se završila 5. oktobra odlaskom Miloševića sa vlasti.
Posle pada Slobodana Miloševića 2000. godine izabran je za premijera Srbije.