Godišnjica proboja Sremskog fronta

0

 

Komemoracija je održana u selu Adaševci kod Šida na Spomen kompleksu "Sremski front", a u ime Vlade Srbije prisustvovali su ministar odbrane Dragan Šutanovac i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

 

"Demokratska Srbija želi da ratovi i razaranja budu prošlost i da, pored svih tenzija koje postoje u regionu, gradi dobrosusedske odnose sa svim zemljama u okruženju", izjavio je ministar Šutanonovac na komemoraciji.

On je istakao da Srbija obeležavanjem ovog datuma danas slavi mir i apeluje na toleranciju i razumevanje među narodima, državama i religijama.

 


 

Uz učesnike narodnooslobodilačke borbe, ceremoniji su prisustvovali državni i vojni zvaničnici Srbije, diplomatski i vojni predstavnici zemalja čije su trupe učestvovale u borbama na Sremskom frontu, kao i predstavnici država saveznica.

 

Spomen kompleks "Sremski front"

 

 

Teške borbe na Sremskom frontu vođene su 175 dana, od oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, a u njima je učestvovalo oko 250.000 vojnika na obe strane.

Proboj Sremskog fronta počeo je u zoru 12. aprila artiljerijskom pripremom od 15 minuta iz 120 oruđa i dejstvima iz 50 aviona u dva naleta, a nedugo zatim su krenule na juriš divizije prvog ešalona i za kratko vreme zauzele glavni odbrambeni pojas neprijatelja.

 

Posle celodnevnih borbi, oslobođeni su Vinkovci i Županja, a Sremski front je probijen na celoj dubini i otvoren je put prema Slavonskom Brodu i Zagrebu.

 

Sremski front je uspostavljen pošto su otpočele završne borbe za oslobođenje Beograda i cele zemlje u Drugom svetskom ratu, kada je formirana borbena linija duž zapadnih granica Srema. Nemci su ovaj front držali zbog izvlačenja delova armije "E" iz Grčke, Makedonije i sa Kosova i zato su ga očajnički branili.

 

Tokom rovovske borbe poginulo je oko 13.000 boraca NOVJ, ali tačan broj imenom i prezimenom zapravo nikada nije utvrđen. Crvena armija izgubila je 1.100 vojnika, bugarska Narodna armija 623 i brigada "Italija" 163 borca, a neprijatelj oko 30.000 vojnika.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here