Situacija u Crnoj Gori, godinu dana posle izbora, govori da se dosta toga nije promenilo, a pre svega nije došlo do suštinskih promena koje bi omogućile da srpski narod trajno izbegne novu diskriminaciju, kaže za “Vesti” nekadašni predsednik Studentskog kluba beogradskog Pravnog fakultata, danas pravnik Nemanja Vučković, koji se bavi pitanjem položaja Srba u regionu.
Precizira da je mislio na sređivanje biračkih spiskova i dobijanje državljanstva za one koji više decenija žive u Crnoj Gori, a još ga nisu dobili, ali i na zakonsko regulisanje pitanja dijaspore, kako se nikad ne bi dogodilo da glasovi iz Luksemburga određuju život hiljadama Srba u Crnoj Gori. Ističe važnost popisa stanovništva kojim bi srpski narod brojčano dokazao da je nezaobilazni faktor u političkom odlučivanju.
– Izgleda, ne postoji interes ove Vlade CG da se potpuno zaustavi diskriminatorski odnos prema delu građana, mada je situacija bolja nego
pre izbora, pre svega u zapošljavanju građana srpske nacionalnosti.
Promena vlasti je, smatra on, dovela do nekih pozitivnih stvari, prvenstveno do jačanja tamošnjih srpskih partija, što je od osnovne važnosti za razvoj odnosa dve zemlje.
– Sve je više rukovodećih pozicija gradonačelnika, direktora članova UO koji dolaze iz redova srpskog naroda, a sigurno imaju želju za povezivanjem sa Srbijom i RS i sve će zavisiti od spremnosti i kreativnosti tih ljudi da opravdaju poverenje građana koje se odnosi na razvoj ovih bratskih odnosa – kaže Vučković.
Napominje da ima nastavka negativnog trenda u odnosima koji se tiču proterivanja srpskog ambasadora, usvajanja rezolucije o Srebrenici u crnogorskom parlamentu, pitanja KiM…
– Najviše su izneverene dve stvari, samo jedinstvo onih koji su pobedili 30. avgusta prošle godine i razvlašćivanje DPS – ističe on.
Vučković smatra da svi politički subjekti moraju da pokažu zrelost i da iskoriste većinu u parlamentu kako bi u pune četiri godine mandata učestvovali u oslobađanju institucija i čišćenju korumpiranih kadrova, kao i promeni celokupnog političkog sistema.
Preostale tri godine bi, prema rečima našeg sagovornika, morale da budu posvećene korenitim promenama, a da se u poslednjoj godini, izvrši priprema za slobodne fer demokratske izbore.
– Najvažnije je ne prokockati pobedu iz 2020. već uložiti napor u punom kapacitetu da bi bili eliminisani svi negativni trendovi prošlog režima. Ako poslanici nisu zadovoljni vladom mogu da je rekonstruišu i smene, ali treba izbeći nove izbore što je duže moguće – zaključio je on.
Korenite promene, otrov za DPS
– Nestanak DPS, razvlašćivanje i procesuisanje njihovih kadrova odgovornih za korupciju i kriminal je u potpunoj povezanosti sa pravima srpskog naroda i prestankom diskriminacije. Kod sadašnje Vlade ne vidim jasnu želju i spremnost za ove akcije koje bi vodile korenitim promenama, već opredeljenje za pogubni kontinuitet u političkom životu koji može dovesti do povratka retrogradnih snaga DPS na vlast – kaže Nemanja Vučković.
Nepoželjni turista
Pri izlasku iz Crne Gore 9. avgusta uveče, na prelazu Gračenovac kod Rožaja Nemanja Vučković je zadržan, a policija mu je kazala da postoji zabrana njegovog ulaska u Crnu Goru, kao i da je ušao iz BiH kod Trebinja, samo zbog nedovoljne kontrole i propusta pogranične policije.
– Rekli su da nije izvršena kompjuterska legitimacija, inače me tada ne bi pustili, jer sam na spisku osoba kojima je ulazak zabranjen. Na zahtev da mi izdaju dokument sa obrazloženjem odluke, rekli su da nemaju – kaže Vučković koji smatra da nema racionalnog objašnjenja za zabranu.
Napominje kako je sumnjao da bi do tako nečeg moglo da dođe, ali je mislio da će političke promene prekinuti praksu zabrane ulaska društveno aktivnim ličnostima u Crnu Goru.
Bivša vlast je na spisak onih koji ne mogu u Crnu Goru stavila pisca Matiju Bećkovića, istoričare Čedomiru Antiću i Aleksandra Rakovića, bivšeg srpskog poslanika Dejana Mirovića i gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića. Kao glavni razlog zabrane navodene su njihove ranije izjave, koje su, po proceni tadašnje vlasti, bile opasnost po sigurnost države. Iz nove vlasti se čuje da ta zabrana više ne važi, a Stanivuković je nedavno bio na Crnogorskom primorju.