D. Dekić
Sjajni izlozi: Novogodišnja dekoracija

Prednovogodišnja groznica u Srbiji, počela je od Svetog Nikole, kada su ulicama krenule kolone automobila, pred prodavnicama se stvorili redovi građana, a u domovinu krenula dijaspora. Ta slika je samo na trenutak podsetila na sve prethodne dočeke Nove godine, a da, zapravo, ni blizu nije odraz pravog stanja.

– Korona je sve poremetila, sve je to privid, ništa nije kao ranije – potvrđuju prodavci koji uoči ove 2021. godine neće moći da, kao i obično, zadovoljno “trljaju ruke”.

Ne štedi se na poklonima za mališane

Raskošna ponuda

Uglavnom, kako pričaju, narod dobro pazi šta, kako i koliko kupuje. Najupečatljiviji dokaz te, kako je nazvana, “nove normalnosti” života su pijace koje su, oko podneva kada inače odjekuju žamorom, sada gotovo poluprazne. Na tezgama ponuda za odličnu trpezu, voće i povrće, suvo meso, čvarci kajmak, sir, jaja… Uz njih tegle domaće zimnice i sokovi, kore za pite, žuti rezanci za supu spremljeni po bakinom receptu…

Oni koji nude zimske đakonije stoje iza tezge, cupkaju i teraju zimu duvajući u ruke da ih ugreju. Odmahuju glavom na naše pitanje kako ide prodaja i odgovaraju listom: “Mnogo je slabija”. Pazarilo se, kažu, ispod svakog nivoa i u danima novembarskih i decembarskih slava, a zbog pandemije ne očekuju ništa bolje ni za doček Nove godine.

Stana Trnavac već 21 godinu ima tezgu na pijaci. Otkriva nam da, od kada radi, nikada nije bilo gore za posao od ove “korona godine”.

– Pandemija virusa nam je bukvalno uništila prodaju – ukazuje ona.

Otkriva da se uoči slavskih dana gotovo trostruko manje pazarilo, jer su ljudi krsne slave obeležavali bez gostiju, samo sa ukućanima, pa je trpeza bila manja.

Cene su ostale na prošlogodišnjem nivou, ali kako priča, “džaba sve” kad je i kupaca manje. Ona nudi mlade tikvice, zeleni i ljubičasti kupus, zeleniš, prokelj, ren, praziluk… Trudi se da raznovrsnom i svežom ponudom privuče mušterije.

– Do sada nije bilo neke koristi ni od ovog perioda posta koji traje do pravoslavnog Božića, 7. januara, a ne verujem da ta situacija može da se popravi – objašnjava i napominje da od dolaska korone jedva može da se preživi od svog posla.

Njen komšija sa susedne tezge dobacuje da ih delom ubi korona, a delom lanac hipermarketa Lidl nižim cenama voća i povrća koje privlače brojne penzionere. Ističe da se on, kao i Stana, ne predaje, pokušava da u borbu za mušterije ide vrhunskim kvalitetom.

Ukrašeni bifei

Manje i jelki

Kinezi sniženjima privlače kupce, a u bogato okićenim, svetlucavim izlozima, po povoljnim cenama nude raznovrsnu robu za kućne svečanosti. Na taj način se prilagođavaju “nesvakidašnjoj krizi ekonomije”, pa je neizostavni novogodišnji ukras kuće, plastična jelka, u nekim radnjama dobila “promo cenu” za 20 odsto nižu. U drugim je deset komada blistavih ukrasa za njeno kićenje upola jeftinije i paket se može pazariti za svega 100 dinara ili osam centi po ukrasu.

Duž prometnih ulica u naseljima skromna ponuda prirodnih jelki sa busenom i sečenih, a nude ih sporadično raspoređeni ljudi. Jedan od njih, koji ne želi da se predstavi jer radi “na crno”, kaže da je vidno manje prirodnih zelenih simbola Nove godine u uličnoj ponudi iz dva razloga.

– Mnogi su odustali od prodaje, ne samo zbog kontrola komunalne policije, već i što znaju da je pandemija korone 2020. pretvorila definitivno u godinu “kratkih rukava” – otkriva nam on.

Nisu nam se požalili samo oni koji prodaju igračke, jer roditelji znaju da deca nestrpljivo čekaju da im Deda Mraz pod jelku stavi poklon.

Uz igračke, u zemunskoj knjižari, prema rečima Snežane Obradović, koja je tu zaposlena, ovih dana dobro ide i kreativni program za decu.

– Mališani stvaraju igrajući se i taj, kako ga zovemo, “kraft” program kupuju i roditelji i dečji vrtići. Raspust je u toku, pa je privremeno zastala prodaja školskog pribora – priča nam i napominje da su se na početku pandemije korona virusa mnogo prodavale društvene igre, ali ih sada kupci manje traže.

Malo kupaca: Stana Trnovac

Kafići na čekanju

Kafići su s prvim danima zime dobili svečano novogodišnje izdanje, ali su poseta i zarada, prema rečima jednog ugostitelja, “tuga božja”, pošto su prvo radili do pet popodne, pa sada do 20 sati uveče, ali bez muzike. Međutim, ni jedan od vlasnika, ne odgovara na pitanje hoće li biti organizovanog dočeka Nove 2021. godine. Kažu da čekaju da vide kakve će biti mere na suzbijanju pandemije tokom predstojećih prazničnih dana.

Snežana Obradović

Ništa bez sarme i podvarka

Sarma i podvarak će, kako nam otkriva Stana Trnavac, biti deo trpeze gotovo svake srpske kuće.

– Bure kupusa sam prodala od jutros do podne i tako svakog dana. Već žene kupuju glavice kiselog kupusa za sarmu da je ranije spreme, jer je ona najbolja kada koji dan odstoji. Traže dosta i ribanac, pa ne sumnjam da će biti podvarka uz pečenje – priča ona.