Zemlja bez poreza: Bahami
Ričard Nikson je bio prvi i jedini američki predsednik koji je podneo ostavku (jer bi u suprotnom bio smenjen) samo zašto što je pokušao da prisluškuje izborni štab rivalske Demokratske partije, a nekoliko stotina hiljada dolara za njegovu kampanju došlo je iz crnih fondova. U današnjoj Americi niko ne poziva Baraka Obamu na odgovornost, čak ni političku. U vreme afere Snouden general Kit Aleksander je na javnom svedočenju pred senatskim komitetom za obaveštajne poslove, pravdajući sveopštu maniju prikupljanja podataka, rekao kako su te metode pomogle u zaustavljanju ni manje ni više nego 58 terorističkih zavera na tlu SAD!
Bio je to trenutak da se popale crvene lampice.
– Da nemamo NSA mi bismo imali 58 udara terorista? – upitao je senator Ron Vajden, inače član Demokratske partije iz koje dolazi i predsednik Obama.
Odmah je sazvana zatvorena sednica komiteta za nadzor službi bezbednosti na kojoj je general Aleksander bio pozvan da pobroji tih 58 zavera. I, usledio je šok jer je general Aleksander ovoga puta, bez prisustva kamera rekao istinu.
Ambasada prisluškujeNemački federalni parlament je objavio kako je formirao specijalno poverenstvo za istragu o aktivnostima NSA u toj zemlji. Podsetimo, afera s otkrićima Edvarda Snoudena pokazala je da je pune četiri godine prisluškivana i kancelarka Angela Merkel! NSA je nadzor nemačkih lidera počela 2002, za vreme mandata predsednika Džordža Buša, uključujući nadzor bivšeg kancelara Gerharda Šredera koji se protivio američkoj vojnoj intervenciji u Iraku, prenosi nemačka štampa. Nemačke vlasti veruju da je sumnjiva operacija NSA kontrolisana pomoću specijalne opreme američke ambasade u Berlinu, koja se nalazi na samo kilometar udaljenosti od službenih prostorija nemačkog kancelara. Da stvar bude gora, Amerikanci se nisu tu zaustavili. Tako je CIA zavrbovala 31-godišnjeg agenta nemačke spoljne obaveštajne službe koji je prodavao poverljiva dokumenta CIA. Ta dokumenta se odnose upravo na parlamentarnu istragu protiv NSA. |
– Pa, možda smo zapravo sprečili samo jednu zaveru.
I nikom ništa. Niko ne odgovara, predsednik daje špijunima otvorene ruke da nadziru sve koje mogu. Mediji navode kako NSA ima sistem za snimanje telefonskih poziva svugde u svetu i njihovo naknadno preslušavanje. Američka nacionalna bezbednosna agencija napravila je takav nadzorni
sistem koji može snimiti sve telefonske pozive u nekoj stranoj zemlji i preslušavati ih i do 30 dana posle. Taj program zove se Mistik i pokrenut je 2009. godine, a mogućnost naknadnog preslušavanja, nazvana retro, punu je snagu dosegnula dve godine kasnije snimanjem telefonskih razgovora prve ciljane zemlje.
U tajnome sažetku o radu sistema kaže se da se u prvoj ciljanoj državi snima baš svaki razgovor, u 30-dnevni digitalni trezor pohranjuju se milijarde razgovora. Stari se razgovori brišu dolaskom novih u trezor. Jedan od direktora špijunskog programa uporedio ga je s vremeplovom koji može reprodukovati glasove iz svakog telefonskog poziva, bez potrebe da se unapred identifikuje osoba koja je predmet špijunaže, pišu američke novine i dodaju kako nijedan drugi poznati program NSA ne snima baš celu telefonsku mrežu neke zemlje.
Tajne u Moskvi– Ubeđuju nas da su naši podaci bezbedni čak i kad ih oni ukradu i uskladište, a onda im klinac od 29 godina pred nosom ukrade 58.000 najtajnijih državnih podataka i odnese u Moskvu – napisao je advokat i novinar "Gardijana" Glen Grinvlad. |
Iako američka štampa nije želela da baš toliko gurne prst u oko NSA i Beloj kući, takve namere nije imao advokat i novinar Glen Grinvald koji je odmah objavio da je reč o Bahamima. Naizgled maleno idilično ostrvo ne predstavlja nikakvu opasnost za nacionalnu bezbednost SAD, niti bi trebalo da bude bezbednosno interesantno američkoj špijunskoj mašineriji. Međutim, to je samo privid. Bahami su poreski raj i zemlja u kojoj razni klijenti drže oko 200 milijardi dolara u američkim državnim obveznicama. To je zemlja u kojoj mnogi senatori imaju letnjikovce, ali i država koju, kao i svaki drugi poreski raj, žele da zloupotrebe perači novca, trgovci oružjem i drugi koji bi jednostavno da izbegnu plaćanje poreza u matičnim državama.