"Naša istraga firme ‘BAE Sistems’ je završena, ali ne i istraga protiv pojedinaca za koje se sumnja da su se služili korupcijom", saopštilo je ministarstvo pravde u Vašingtonu.
Žao nam je
"Žao nam je zbog pogrešnih koraka i preuzimamo za njih punu odgovornost", kaje se, prema agenciji Rojters, Dik Olver, šef predstavništva BAE u SAD. |
To ministarstvo tvrdi da je BAE plaćao ogromne sume za podmićivanje u Saudijskoj Arabiji, gde je tokom proteklih decenija obezbedio ugovore za najmanje 80 milijardi dolara.
Osim toga, više od 200 miliona dolara je "kapnulo" i ljudima koji je trebalo da pomažu pri iznajmljivanju švedskih aviona "gripen" Češkoj i Mađarskoj, objavio je njujorški list.
Eksperti su ubeđeni da je kazna, koju taj najveći oružar treba da plati, samo delić u odnosu na milijarde dolara koristi koju je ta britanska fabrika oružja više od 20 godina obezbeđivala, pre svega, uticajnim članovima vlade Saudijske Arabije.
"BAE Sistems" je u toj zemlji, prema pisanju britanskih medija, od početka osamdesetih godina prošlog veka do danas, dobio ugovore u ukupnoj vrednosti od najmanje 80 milijardi dolara. Radilo se o prodaji mlaznjaka, ali i drumske vojne tehnike, materijala i servisnih usluga.
Britanci su, kako navodi CNN na sajtu, navodno prebacili dve milijarde dolara na račune princa Bandar bin Sultana, bivšeg saudijskog ambasadora u SAD.
Piter Gardiner, ključni svedok u istrazi u ovoj korupcionaškoj aferi, imenovao je u istrazi, takođe i princa Turki bin Nasera, zapovednika saudijskog vojnog vazduhoplovstva.
Toni Bler stopirao istragu
Za sumnjive trgovinske poslove kompanije "BAE Sistems" sa tom arapskom zemljom interesovao se i britanski ured za borbu protiv korupcije SFO (Serious Fraud Office). Međutim, 2006. godine se tadašnji britanski premijer Toni Bler postarao za to da se ta istraga negde zagubi, pošto su Saudijci zapretili da će prestati da sarađuju sa Britancima u dobijanju informacija o teroristima, što se kasnije saznalo iz objavljenih sudskih dokumenata, ukazuju svetski mediji. |