Priča o velikom potopu i jedinoj porodici koja ga je preživela jedna je od najstarijih priča naše civilizacije. Međutim, nema dokaza da je priča zasnovana na dokazanim činjenicama, iako mnogi i danas tvrde da se veliki Nojev kovčeg, sačuvan, nalazi na ledenim prostorima Ararata, planine na koju je, po Bibliji, pristao posle potopa.
Rusi našli kovčeg?Najfantastičnija priča, vezana za Nojevu barku je priča o ekspediciji vojnika ruskog cara Nikolaja II, koji su navodno ušli u kovčeg i fotografisali ga, mapirali poziciju, negde u krševitim, kanjonima ispresecanim gornjim područjima jermenske strane. Ova ekspedicija preduzeta je pred Oktobarsku revoluciju, u toku koje je, kako se veruje, većina njih za vreme samog pohoda pobijena, a fotografije, mape i artefakti su nestali. |
Neki od tamošnjih stanovnika tog predela, još početkom prošlog veka, tvrdili su da je na planini sačuvan Nojev kovčeg, i to visoko na severnoj strani, malo ispod prevoja ugašenog vulkana sa dvostrukim vrhom, i pokazivali su tu tačku na jednoj staroj fotografiji Ararata.
Osim toga, stara imena mesta u tom području sadrže sećanje na Kovčeg – Nojevo Selo, Prvi Vinograd, Kuća Semova – (Sem je bio jedan od Nojevih sinova), predak Semita, Grad Prve Pijace, Mesto Prvog Silaska. Većina ovih imena danas se više ne koristi, ali su vrlo specifična u starojermenskom jeziku.
S druge strane, postoje i druge legende o mestu Nojevog iskrcavanja. Kuran, takođe, govori o Nojevom kovčegu, ali kaže da je on pristao na Al Kudiju, planinu oko 300 kilometara južno od Ararata, i tvrde da se Ararat nalazi na njihovoj zemlji – planina Kuh e Alvand.