Ministarstvo za brigu o selu raspisalo je novi javni konkurs za dodelu sredstava za kupovinu kuće sa okućnicom. Na konkurs mogu da se prijave svi građani Srbije koji imaju od 18 do 45 godina koji žele da ostanu na selu ili žele da se presele tamo.
Rok za podnošenje prijave je 21. novembar, a maksimalni iznos bespovratnih sredstava predviđen za kupovinu seoske kuće sa okućnicom iznosi 1,2 miliona dinara odnosno oko 10.000 evra.
Prošle godine država je finansirala kupovinu 651 nekretnine, a nove stanare dobile su čak 48 kuće u selima koja pripadaju opštini Bačka Palanka.
Zamenik predsednika opštine Bačka Palanka Mita Lačanski kaže za portal NadjiDom.com da su popularne lokacije bile sela Parage, Pivnice i Nova Gajdobra.
– Naš cilj je da razvijamo samu Bačku Palanku, ali i sela oko nje. Ovaj konkurs vidimo kao jedan od načina da zadržimo mlade u našoj opštini. Onaj ko dobije kuću putem konkursa ne može da je otuđi narednih 10 godina, što znači da ostaje sa porodicom u selu. Uz pomoć Ministarstva poljoprivrede i subvencija koje to ministarstvo nudi mladim parovima on će sigurno u tom periodu razviti svoje domaćinstvo.
Prema podacima Ministarstva za brigu o selu osim u Bačkoj Palanci, prošle godine veliko interesovanje bilo je i u opštinama Apatin, Kikinda, Kula, Sombor, dok su na jugu bila najtraženija sela u blizini Pirota, Aleksinca, Dimitrovgrada, Svilajnca.
Zamenik predsednika Komisije i član Nacionalnog tima za preporod sela Srbije Milan Prostran izjavio je da je prošlogodišnji pilot projekat naišao na veliko interesovanje.
– Kuće koje smo dodelili, aktivirale su i 300 hektara zemlje koja se nalazi uz te kuće, a koja se sada koristi i obrađuje – istakao je Prostran.
Da aktuelne mere vlade utiču na povećanje potražnje, saglasna je i Marija Grahovac sa portala NadjiDom.com Prema njenim rečima, kupcima su posebno interesantni Sremski, Bački, Šumadijski i Raški okrug.
Međutim, Grahovac dodaje da je pored velike potražnje ponuda sve manja, jer je već dosta toga prodato.
– Primetan je rast cena nekretnina, ali je istovremeno i sve manje kvalitetnih objekata u prodaji. Sada sve više možemo naići na oglase gde se zapravo prodaju neke kuće koji nisu baš za vikend, a kamoli za život. Trenutno se na sajtu NadjiDom.com za 10.000 evra može kupiti kuća u okolini Zrenjanina, Sombora, Kragujevca, Vranja, u blizini Kovačice i Užica.
Grahovac dodaje da prilikom kupovine kuće treba obratiti pažnju na mnogo faktora osim lepog pogleda i prirode. Pre svega, na stanje i opremljenost kuće, kao i na veličinu i stanje okućnice.
– Jako je bitno da bude rešeno pitanje vlasnika, pošto se često dešava da postoji više naslednika, pa kupci mogu da izgube mnogo vremena i novca dok se to pitanje razreši. Zatim, važno je da postoji odgovarajuća namena parcele, tj. građevinska dozvola, jer ako to nije slučaj, opet se ulazi u razne procedure za prenamenu. U selima koja su bliže gradu, često imamo i priključak na gradsku kanalizaciju, gasnu mrežu, gradsku vodu. SnabdevanjE vodom je jako bitno. U Srbiji, problem sa vodosnabdevanjem već dugo postoji u manjim, ali i većim mestima poput Sombora, Inđije, Valjeva, Loznice, Bogatića, Pirota, Bora…
Važnan faktor pri izboru kuće danas je i pokrivenost signalom mobilnih operatera.
– Treba obratiti pažnju i na mrežu i kategorizaciju puteva u blizini. Recimo, postoje kuće na lepim lokacijama, netaknuta priroda, visina, predivan pogled, ali ako nije predviđeno da se put čisti od snega, džaba nam onda lepa kuća do koje ne možemo da dođemo. Primer za to je Bešnjaja u blizini Kragujevca gde se putevi čiste redovno zbog radarskog centra koji se tu nalazi, iako mesto nije toliko naseljeno. Ono na šta šta kupci takođe treba da misle pri kupovini kuće na selu jeste i povezanost sa lokalnim autobuskim linijama – kaže Marija Grahovac.
Prošle godine novi dom je kroz konkurs Ministarstva za brigu o selu dobilo 515 bračnih i vanbračnih parova, 81 mladi poljoprivrednik i 55 samohranih roditelja. Od ukupnog broja podnosilaca prijava njih 519 je i ranije živelo na selu, dok se u 132 kuće uselili ljudi koji su prešli da žive iz grada u selo.
Resorni ministar Milan Krkobabić je izjavio da je ove godine za kupovinu kuća izdvojeno još 500 miliona dinara, uz težnju da se sredstva sukcesivno uvećavaju u skladu sa potražnjom.
Kriterijumi za kuće
Da bi za seosku kuću uopšte moglo da se konkuriše potrebno je da ona ispunjava osnovne uslove za život i stanovanje, kao i da se nalazi u selu u kojem postoji bar jedan od objekata javne službe ili usluga (zdravstvena ambulanta, pošta, škola, stanica prevoza itd.).
Takođe je bitno da je upisana u katastar na ime prodavca, i da je nepokretnost, kao i svi prateći objekti, izgrađena u skladu sa propisima. Poslednji uslov je da joj je cena u granicama tržišne vrednosti i da kuća i pomoćni objekti nisu predmet sudskog spora.
Kako se prijaviti
Obavezna dokumenta koje morate da dostavite u prijavi, kao i sam obrazac prijave se mogu pronaći u dokumentu Programa objavljenom na sajtu resornog ministarstva za brigu o selu.
Prijava i prateća dokumentacija šalje se preporučenom pošiljkom na adresu Ministarstva za brigu o selu, na adresu Bulevar Mihajla Pupina 2a, sa naznakom Prijava na konkurs sredstva za dodelu bespovratne pomoći za kupovinu seoske kuće sa okućnicom – NE OTVARATI, sa punim nazivom i adresom pošiljalaca na poleđini koverte.