Merenja prikupljena tokom 20 godina pružaju novi uvid u studiju ruskog Instituta za istraživanje svemira, koja je došla do niza novih, neverovatnih otkrića.
Ovo otkriće naučnicima će pomoći u potrazi za planetama s vodom izvan Sunčevog sistema.
Mesec i Zemlju povezuje mnogo više nego što smo i zapravo svesni. Čini se kako se spoljašnji deo zemljine atmosfere proteže mnogo daleko izvan Mesečeve orbite. Zapravo njegova dužina je dva puta viša od udaljenosti do Meseca.
Ovo otkriće je produkt opservacija Solarne i heliosferične opservatorije (SOHO), svemirske letelice koja istražuje Sunce, Sunčev sistem i njegovo magnetno polje, Sunčev vetar i baklje i unutrašnjost Sunca (ispod korone).
SOHO je lansiran 1995. godine i njime upravljaju Evropska svemirska agencija i NASA.
Merenja prikupljena tokom 20 godina pružaju uvid u ovu studiju koja je došla do niza novih, neverovatnih otkrića. Podaci su pokazali kako se geokorona, krajnji spoljašnji deo Zemljine atmosfere, proteže oko 630.000 km od nje, udaljenosti 50 puta više od Zemljinog prečnika, piše “Big tink”.
Igor Balijukin sa ruskog instituta za istraživanje svemira, koji je i glavni autor studije, objašnjava kako “Mesec plovi Zemljinom atmosferom”.
Geokorona se pojavljuje tamo gde atmosfera planeta dolazi u kontakt sa spoljašnjim delom svemira.
Između 1996. i 1998. godine instrument SVAN na letelici SOHO mogao je da koristi senzore kako bi pratio taj vodonikov trag i tako odredio i rubove geokorone.
– Podaci koji su prikupljeni pre mnogo godina mogu se iskoristiti i za nove naučne podatke. Ovo otkriće naglasilo je vrednost podataka prikupljenih tokom 20 godina, izuzetnim radom SOHO-a – naglasio je naučnik Bernard Flek.
Osim što će dovesti do boljeg razumevanja atmosfere, ovo otkriće može nam pomoći i u potrazi za planetama s vodom izvan našeg Sunčevog sistema. Otkriće prisustva vodonika u spoljnoj atmosferi može da znači i da postoji prisustvo vodene pare u blizini površine.