Suma sumarum, na jednom rezervoaru možete potencijalno da uštedite skoro 30 evra, a ako imate pravi izbor i u odlasku i u povratku sa mora, ceh može da bude manji skoro 60 evropskih novčanica. Malo li je?
Na grčkim ostrvima skuplje do 10 odsto
“Svake godine pre nego što krenemo u Grčku na more dobro se raspitamo o cenama goriva duž celog puta, dakle od Srbije, preko Severne Makedonije do Grčke. Uz napomenu da u Grčkoj cene mogu da variraju, te da posebno na ostrvima mogu da budu i 10 posto više”, priča Beograđanin Milan M. koji po sopstvenom priznanju već 15 godina svakog leta putuje na odmor u Grčku.
Računica nije teška.
“Trenutno se najviše isplati tankovati u Severnoj Makedoniji. Dakle, u Srbiji napunimo koliko nam treba da pređemo granicu, a onda kod komšija često sipamo i dva puta. Posebno se može uštedeti ako sa punim rezervoarom stignete do Grčke. Kod njih, pošto je litar benzina skoro dva evra, tankuješ samo koliko moraš. I da imaš dovoljno da u povratku stigneš do Evzonija. A onda ponovo na prvu makedonsku pumpu i do vrha. Dovoljno za povratak u Beograd”, zaključuje sagovornik Blica.
Negde skuplji benzin, negde dizel
Nije naodmet obratiti pažnju i na razlike u cenama benzina i dizela zavisno od država. Kod nas je, na primer, dizel skuplji za 0,10 evra, dok je u Grčkoj, na drugoj strani, on jeftiniji 0,25 evra nego benzin! A slično je i u Italiji i Crnoj Gori, dok u Severnoj Makedoniji, Sloveniji, Hrvatskoj ili Bugarskoj skoro da nema nikakve razlike.
Od svih letnjih destinacija gorivo je trenutno najjeftinije u Turskoj – 1,20 evra, mada je kod njih i najviše poskupelo u odnosu na prošlu godinu kada je cena litre, bilo benzina bilo dizela, bila ispod jednog evra.
Do Budve 100, Antalije 300 evra
Okreni-obrni, prema računici Blica, za putovanje do Halkidikija (Grčka), u oba pravca, za gorivo je neophodnom izdvojiti oko 160 evra, do Zlatnih Pjasca (Bugarska) 132, do Budve i Herceg Novog (Crna Gora) nešto malo više od 100 evra, do Venecije (Italija) 165, Poreča (Hrvatska) i Drača (Albanija) po 130, a do Antalije (Turska), koja je od Beograda udaljena oko 1.650 kilometara – 300 evra. Bez putarina, naravno.
“Još uvek najviše putujemo autobusima posredstvom turističkih agencija. Za Grčku, koja je glavna destinacija, ima oko 65 odsto autobuskih aranžmana i 35 odsto ljudi putuje sopstvenim prevozom, dok je avion u jako malim brojkama izbor. Razlog je što oni imaju ograničene kapacitete, 120 sedišta u jednom avionu i ne može dnevno da leti pet aviona, a autobusa, koji imaju 50-60 sedišta, može da krene pet-šest ili deset na dan”, ističe Aleksandar Seničić, prvi čovek Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA).
Cena benzina i dizela po zemljama u evrima
Srbija
Bugarska
Hrvatska
Crna Gora
BiH
Grčka
Italija
Slovenija
Turska
Severna Makedonija
Pa nije baš sve tačno navedeno. Cene da ali trošak ne. Pre par dana sam došao iz Budve. Cena evrodizela je 1,40 evra. Meni je put od Beograda do Budve i nazad izašao 70 evra za gorivo.