Odgovarajući na pitanje da li postoji mogućnost da Južni tok ipak zaobiđe Srbiju, iz Gazproma (opet neodređeno) poručuju da je sadašnja trasa odabrana "nakon detaljnog geološkog, geofizičkog i ekonomskog istraživanja i da se prema svim kriterijumima pokazala kao najodrživija".
Tako je ovo važno pitanje ostalo bez jasnog odgovora. Neki analitičari, međutim, prizvali su u sećanje reči Vladimira Putina izgovorene u maju ove godine u susretu sa čelnicima novinskih agencija i iz njih zaključili kako Moskva ipak ima varijantu B za Južni tok.
– Ako mi i dalje budemo imali problema sa Južnim tokom, a Brisel nam stalno podmeće klipove u točkove, mi ćemo razmotriti druge varijante preko teritorija zemalja koje ne ulaze u EU. EU će jednostavno dobiti još jednu tranzitnu zemlju.
Zašto oni, iz Brisela, ovo rade, ne mogu da razumem – rekao je tada Putin.
Ako Bugarska istraje u odluci, dakle, za izgradnju Južnog toka ostaje samo jedna maršruta, ona preko Turske, zemlje čiji bivši premijer i sadašnji predsednik Redžep Tajip Erdogan ne taji da će Ankara biti saglasna – ako joj se Gazprom obrati.
Izvesno je, dakle, da bi Srbija mogla ostati kratkih rukava.