Srbija jedina u regionu nije potpisala Konvenciju o zabrani kasetnih bombi, iako je bila jedna od zemalja zagovornica za njeno donošenje.
"Znate, nije važna samo naša želja. Želimo da potpišemo tu konvenciju, ali prosto tu je potreban ogroman broj radnih i ekspertskih grupa koje dogovaraju, obilaze, gledaju šta to imamo od naoružanja", naglasio je Gašić.
Prema njegovim rečima, osim toga i sa drugim državama treba potpisati sporazume o vojno-bileteralnoj saradnji, tako da do samog potpisivanja sporazuma mora da prođe dug period.
Gašić je odbacio mogućnost da je razlog dosadašnjeg nepotpisivanja Konvencije to što Srbija proizvodi ili skladišti ovu municiju koja se potpisivanjem dokumenta automatski zabranjuje.
"Potpisivanje svih tih akata koje smo imali sa zemljama NATO u periodu od 2000. do 2012. godine, kompletni viškovi, sva ubojita sredstva koje je Vojska Srbije imala, tada su uništeni", naveo je ministar odbrane Srbije.
On je naglasio da, prema potpisanim ugovorima, nijedna od sedam fabrika u Srbiji takvu municiju više ne proizvodi.
Na Međunaordni dan mira izviđači niškog Odreda "Kralj Petar Prvi" i članovi Udruženja "Akcija i pomoć" zatražili su da Srbija kao najveća žrtva kasetnih bombi potpiše Konvenciju o njihovoj zabrani.