U Makedoniji ima 1.728 seoskih naselja, od kojih je čak 141 selo potpuno napušteno, bez ijednog žitelja. Taj broj sela bez stanovnika ubrzo će biti udvostručen. I tamo gde još ima ljudi, situacija nije sjajna jer u većini makedonskih sela živi jedva po desetak stanovnika, uglavnom starijih osoba.
Nema priraštaja Pored odumiranja sela, statistika pokazuje i drugi zabrinjavajući podatak – odumiranje Makedonaca. Naime, prvi put otkako se vode statistički podaci, prošle godine je broj živorođene dece kod etničkih Makedonaca bio manji od 50 odsto od ukupnog broja dece rođene u Makedoniji. Smanjenje broja prinova godinama unazad registrovano je i kod srpske i vlaške populacije u Makedoniji, a kod albanske, romske i turske se ona istovremeno povećava. |
Njihova deca i potomci su se preselili u gradove (ili u svet), bez namere da se vrate na rodna ognjišta. To pokazuju i statistički podaci sa poslednjeg popisa stanovništva obavljenog od 2002. godine, po kojima 57 odsto građana Makedonije živi u gradovima (34 grada ), a najviše njih se preselilo u makedonsku prestonicu (20,5 odsto).
Situacija je danas još alarmantnija, pogotovo u istočnom regionu Makedonije gde je zbog siromaštva migracija selo-grad najizraženija. Zanimljivo je da ljude u selima pološkog regiona na zapadu Makedonije, pretežno naseljenim etničkim Albancima, život u gradovima gotovo i ne interesuje. Oni se ne nastanjuju čak ni u susednom selu, a gradovi im takođe nisu cilj.
I u skopskom regionu je zabeležen manji broj ljudi koji su se iz sela preselili u grad. Više ima onih koji su zbog skupog života u glavnom gradu odlučili da nastavak života provedu u nekom od okolnih skopskih sela.