On je agenciji Beta na Podunavskom biznis forumu u Beču rekao da postoji pojas nalazišta gasa u Crnom moru i da je plan je da se s platformi gas transportuje u Konstancu, a odatle baržama Dunavom do, na primer Beča i ostalih podunavskih zemalja.
"Kad god bi Srbiji bile potrebne dodatne količine gasa mogla bi da ih dopremi Dunavom", rekao je Solgruber.
On je rekao da pripremu tog projekta, vrednu 150 miliona evra sa 50 miliona evra finansira EU, a da preostalih 100 miliona evra obezbeđuju kompanije uključene u projekat.
"Dvadesetak kompanija okupljeno je oko te ideje", rekao je Solgruber. Među tim kompanijama je i austrijska energetska kompanija EVN.
Prema njegovim rečima, te kompanije rade na ubrzanju tog projekta kako bi mogao da počne da funkcioniše u periodu od 2017. do 2020. godine.
"To je alternativa Nabuku, ali i Južnom toku koji, kao što znate kritikuje EU. Ne želim da kritikujem Srbiju, ali ako kupujete gas ili naftu od samo jedne države zavisite od snabdevača", rekao je Solgruber.
On je rekao i da je gas u Srbiji za oko 30 odsto skuplji nego u Nemačkoj.
Solgruber je naveo primer da su baltičke države plaćale visoku cenu ruskog gasa od 600 dolara za 1.000 kubnih metara, a istog dana kada su zatražile da im se iz Škotske isporuči tanker sa LNG cena gasa im je snižena za 25 odsto.
"To se dešava kada pokažete da niste zavisni od samo jednog snabdevača", istakoa je Solgruber.