Tekst je objavljen u rubrici “Gradovi” i mi vam ga u celosti prenosimo:
“Pljeskavice od mesa servirane u zemički sa ljutom tucanom paprikom, sosom od belog luka, sirom ili salatom od kupusa, najbolje je jesti ispred kioska brze hrane – restoranske i kućne verzije ne mogu im ni prići.
U suštini, reč je o burgeru, ali u Beogradu ih mi pravimo malo drugačije. Ovde se zove pljeskavica i zemička nije tipična zemička, nego specijalna vrsta hleba koju zovemo lepinjom. Kada naručite pljeskavicu, tražite priloge i začine po izboru. Najpopularniji – i meni omiljeni – je urnebes. Svi ga žele, a izbegava se isključivo zbog belog luka.
Puritanci kažu da dobra pljeskavica može da se jede samo sa salatom od kupusa ili kajmakom – mlečnom prerađevinom sa Balkana, koja se pravi od prikupljanja masnoće iz mleka i dodavanjem soli.
Mladi, stari, bogati, siromašni, hipsteri… svi smo isti dok smo u redu za pljeskavice.
Njen ukus nije sofisticiran. To je jednostavno jelo, ali prepuno ukusa i sočnosti. Obična pljeskavica pravi se od mlevene junetine ili mešavine junetine i svinjetine, pa je odnos tih vrsta mesa veoma važan, kao i sadržaj masnoće.
Važnu ulogu igraju i salate i dodaci. Moj favorit je salata od kupusa, paradajz, kisela pavlaka, urnebes i tucana ljuta paprika, ali su mogućnosti beskrajne. Negde možete dodati čak i salatu Olivier (ruska salata, prim. prev.) koja je mešavina krompira, povrća, kuvanom mesa i majoneza.
Servira se na različite načine. Gurmanska pljeskavica ima i naseckan luk, beli luk i ljutu papričicu koji se dodaju mlevenom mesu, a nekada se ubacuju čak i kockice sira.
Ima i još boljih varijanti – postoji i punjena pljeskavica sa listovima sira, šunke i/ili slanine u sredini.
Tucana ljuta paprika pravi se od ljutih papričica koje se uzgajaju uglavnom na jugu Srbije. Leskovac je najpoznatiji po ovim paprikama i u njemu se održava i godišnji festival roštilja na kom možete probati najbolje pljeskavice u državi.
Pljeskavica je brza hrana i najbolje je da je jedete na kioscima u kojima ima mesta samo za roštilj majstora i prodavca. Dođete ispred, poručite pljeskavicu kakvu želite, sačekate nekoliko minuta, a zatim odaberete salate, sosove i namaze.
Šta ovo jelo govori o Beogradu?
Bez obzira na to koliko su teška vremena, ili koliko malo novca imali, ljudi u Beogradu će uvek dobro jesti. Moja porodica kaže da nismo bogati, zato što smo pojeli sav novac. To je vrlo uobičajeno ovde".