"Niko iz Tužilaštva BiH nije rekao u kojoj je fazi istraga u slučaju `Dobrovoljačka` i da li se bar nazire optužnica protiv člana ratnog Predsedništva BiH, koji je, jasno je, jedan od glavnih naredbodavaca napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici", rekao je Mitrović za "Fokus".
On je naglasio da bi suđenje Ganiću u Sarajevu bilo mnogo značajnije nego u Beogradu jer bi bez obzira na profesionalnost i nepristrasnost suda u Beogradu, proces protiv Ganića u Srbiji bio bi opterećen politikom.
Još niko nije odgovarao za zločin
Za zločin u Dobrovoljačkoj ulici, kada su, prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva, 3. maja 1992. godine, ubijena 42 pripadnika JNA, 73 ranjena, a 215 vojnika i starešina je zarobljeno, još niko nije osuđen. Nedavno je na londonskom aerodromu, po zahtevu Srbije, uhapšen član ratnog Predsedništva BiH Ejup Ganić, čije izručenje traži Srbija zbog njegove odgovornosti za taj zločin. |
Ugledni banjalučki advokat i senator Republike Srpske Miroslav Mikeš rekao je da pravosuđe Srbije ima kredibilitet da sudi za ratne zločine, jer je dosadašnjim postupcima pokazalo da je nepristrasno, budući da je bez ikakvih problema sudilo i predstavnicima srpskog naroda za zločine počinjene u Srebrenici i Vukovaru.
On je istakao da se mnogo toga čudnog u poslednje vreme dešavalo na političkoj sceni, počev od davanja agremana ambasadoru BiH Boriši Arnautu, iz drugog pokušaja, do najsvežije takozvane Istanbulske deklaracije, pa otuda ne treba da začude izjave srpskih zvaničnika da ne bi bilo sporno da se Ganiću sudi u Sarajevu.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina Janko Velimirović nije iznenađen najavama Srbije da bi "slučaj Ganić" mogla da ustupi Sarajevu, što bi, prema njegovom mišljenju, možda i bio pravi potez u ovom trenutku, jer bi to bio i uvod u suočavanje Bošnjaka sa sopstvenom ratnom prošlosti.