Stručni tim Evropske policije (EUROPOL) pokrenuo je istragu o sumnjama da je iz sprske farmaceutske kuće Galenika poslednjih desetak godina, pod pokroviteljstvom države, "isparilo" desetine tona dijazepama u vrednosti od oko 80 miliona evra.
Da je istraga o trgovini psihosomatskih supstanci pokrenuta potvrdio je i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je rekao da postoje indicije da je samo 2010. godine nestalo oko 1.000 kilograma ove droge. Povodom ovih šokantnih informacija oglasila se i nevladina organizacija Doktori protiv korupcije, na čijem čelu su poznati lekari Borko Josifovski i Draško Karađinović. Oni su, kako se navodi u saopštenju, još 2010. godine upozoravali da je u Galenici uočen manjak od 167 kilograma dijazepama i pohvalili sadašnje rukovodstvo Ministarstva zdravlja na čelu sa ministrom Lončarem koji su zatražili da se ispita ovaj slučaj.
Evropska Kolumbija Doktori protiv krupcije dali su punu podršku ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru da ovaj slučaj, koji ima dimenziju organizovanog kriminala i koji kompromituje celu državu i svrstava je u rang evropske Kolumbije, istraži do kraja i identifikuje sve odgovorne jer to je ujedno i veliki pomak u borbi protiv korupcije u zdravstvu. |
"Na potpuno nesrazmernu potrošnju psihoaktivnih supstanci je već javno ukazivano od strane evropskih organizacija. Indeks EHCI 2013 je to čak i ubedljivo grafički prikazao, ali očigledno za predhodna rukovodstva u zdravstvu to nije bilo od značaja. Stoga je neverovatno kako se svih ovih godina ova enormna afera koja prevazilazi okvire sistemske korupcije i prelazi u sferu organizovanog kriminala kroz spregu organa državne uprave i najveće farmaceutske državne kompanije uspešno prikrivala", navode Doktori protiv korupcije.
Oni traže da se pod hitno ispita odgovornost prethodnih ministara zdravlja Tomice Milosavljvića, Zorana Stankovića, Slavice Đukić Dejanović i njihovih saradnika sobzirom da je borba protiv narkomanije jedan od prvih prioriteta javnog zdravlja, ali i ključna međunarodna obaveza.
"Ako se utvrdi da su stotine kilograma narkotika "isparile", ovaj će slučaj imati ogromne reperkusije na kredibilitet same države jer je jasno da se promet opojnih supstanci ovih
razmera ne može vršiti bez direktne podrške državnih organa. Bude li se ustanovio nezakoniti promet narkoticima, a za sada sve indicije idu u tom pravcu, i to u organizaciji visokih funkcionera Ministarstva zdravlja onda imamo i odgovor zašto nijedna od velikih koruptivnih afera (trgovina listama čekanja na Institut za onkologiju Vojvodine, trgovina sa pogrebnicima u službi Hitne pomoći Beograda, slučaj dijaliza u Kraljevu…) koje godinama opterećuju srpsko zdravstvo nije rešena od strane tih istih funkcionera", ističe se u saopštenju koje su potpisali Josifovski i Karađinović.