Pozicija Srbije je poboljšana je u odnosu na prethodnu godinu, kada je bila 39.
Srbija je ocenjena kao zemlja sa ”delimično slobodnom” štampom i našla se ispred svih država bivše Jugoslavije, osim Slovenije.
U ”Fridom hausu” kažu da je do promene došlo pre svega zato što je u najnovnijem izveštaju Kosovo i Metohija, koje je jednostrano proglasilo nezavisnost 2008, prvi put tretirano odvojeno i smesteno na 53. poziciju.
Crna Gora je ove godine na 37. mestu, Hrvatska na 40, Makedonija na 46, a Bosna i Hercegovina na 48. mestu.
"Fridom haus" je nevladina organizacija sa sedištem u Vašingtonu koju su 1941. osnovali Vendel Vilki i Eleonora Ruzvelt, supriga tadašnjeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Frenklina Delano Ruzvelta sa ciljem da podržava demokratske promene i nadgleda status slobode u svetu.
Ta NVO dve trećine svog budžeta dobija od administracije SAD i insistira da je "američko predvodništvo u međunarodnim odnosima suštinsko za stvar ljudskih prava i sloboda."
U izveštaju, koji će u celosti biti objavljen u četvrtak, konstatuje se da se stanje slobode štampe u svetu pogoršava već osmu godinu uzastopno, zbog čega se može reći da danas svega šestina čovecanstva živi u zemljama gde je štampa slobodna.
Među ključnim nalazima studije je i onaj da su uzmaci u slobodi štampe odneli su prevagu nad napretkom, I to u odnosu 2:1. Jedini region gde je došlo do poboljšanja situacije je azijsko-pacifički, zahvaljujući značajnom napretku u Južnoj Aziji.
U izveštaju "Fridom hausa" se ocenjuje da vlade Narodne Republike Kine, Ruske federacije, Vennecuele i drugih država sistematski podrivaju relativno slobodno okruženje interneta I novih medija.
Što se tiče centralne i istočne Evrope, ceo region je zabeležio mali pad, a status većine zemalja je promenjen malo ili nimalo.
Pad je zabeležen u Letoniji i Litvaniji, kao i manje negativno kretanje u Estoniji, Mađarskoj i Hrvatskoj.
U većini zemalja bivšeg sovjetskog saveza zabaležen je pad, uz manja poboljšanja u Ukrajini, Jermeniji I Moldaviji.
Kao najgori na listi Fridom Hausa su Belorusiija, Burma, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Iran, Libija, Severna Koreja, Turkmenija i Uzbekistan.
U tim državama, po oceni te NVO, nezavisni mediji ili ne postoje, ili jedva mogu da rade.
"Sloboda izražavanja je ključna za sve druge slobode. Vladavina prava, fer izbori, prava manjina, sloboda udruživanja, odgovorna vlada – sve to zavisi od nezavisne štampe koja može ispuni svoju kontrolnu funkciju", navodi se u pisanoj izjavi Dženifer Vindzor, izvršnog direktora "Fridom hausa".