Nemački list “Frankfurter algemajne cajtung” u članku o predstojećim kosovskim izborima piše da Kosovo očekuju velike političke promene, kao i da veliki broj građana polaže ogromne nade u lidera Samoopredeljenja Aljbina Kurtija.
“Kurtijevo obećanje da će na adekvatan način podržati pravdu u delovanju protiv korupcije doživljava se kao verodostojno obećanje. Činjenica da je Kurti popularan, posebno među mladima, za njega je prednost, jer Kosovo ima najmlađu populaciju u Evropi. U EU je prosečna starost prošle godine bila 43,3 godine (u Nemačkoj 46), a na Kosovu ne više od 29”, podvlači list.
Veliki pritisak Grenela
Nemački list podseća i da je prva Kurtijeva vlada završila svoj mandat u martu 2020. godine, nakon što ga je njegov koalicioni partner, Demokratski savez Kosova, prepustio na “milost i nemilost“.
“U pozadini tih dešavanja bio je i veliki pritisak Ričarda Grenela, koji je u Kurtiju video prepreku svom cilju da svom šefu Donaldu Trampu predstavi brzi srpsko-kosovski sporazum, koji bi potom mogao da proda kao dogovor. Pretnje i pritisci su išli toliko daleko da su SAD u jednom trenutku najavile i povlačenje američkih trupa, koje se na Kosovu nalaze od 1999. godine”, piše list.
Kako se dodaje u članku nemačkog lista, samo godinu dana nakon pada Kurtijeve vlade, mnoge stvari su se promenile, i to u korist lidera Samoopredeljenja.
Tramp je istorija, Tači je u Hagu…
“Tramp je istorija, Hašim Tači se u Hagu brani od optužbi za ratne zločine, dok Samoopredeljenje beleži nikad bolje rezultate u predizbornim anketama. Sve osim uverljive pobede bilo bi iznenađenje“, ocenjuje se u članku.
List podvlači i da pristalice Kurtijeve stranke ulažu nadu i da će Samoopredeljnje posle izbora formirati vladu bez formiranja koalicije.
“Iako Kurti nije mogao da se kandiduje za poslanika, kosovski zakoni ne isključuju mogućnost da premijer može da bude i neko ko nije član parlamenta. Kurtija isključivo zanima mesto premijera”, zaključuje nemački list.