Z. Vicelarević
Veliko interesovanje: Dan srpske književnosti

Na Sajmu knjiga u Frankfurtu, koji je zatvoren 23. oktobra ove godine, nije bilo nacionalnog štanda Srbije, a čast naše pisane reči odbranila su dva srpska izdavača, Kreativni centar i Pčelica.

Naši stvaraoci su pronašli još jedan put da se predstave na najvećem sajmu knjiga na svetu zahvaljujući Parlamentu stranaca grada Frankfurta koji je imao svoj štand i na njemu organizovao Dan srpske književnosti. Ideja da prvi put u istoriji ovog sajma svoj štand ima i Parlament stranaca grada Frankfurta potekla je od Dijane Avdić i Adrijane Maksimino Dos Santos, srpske i brazilske predstavnice u ovoj instituciji.

Organizator: Dijana Avdić na štandu Parlamenta stranaca

– U 30 godina postojanja Parlamenta stranaca u Frankfurtu ovo je prvi put da imamo naš štand. Pored Brazila i Srbije, na našem štandu su se predstavile mnoge države čije zajednice žive u ovom multinacionalnom gradu. Predstavili su se Portugal, Italija, Maroko, Španija, Turska, Indija i mnoge druge zemlje. Bili su ovde i pisci koji žive u drugim gradovima Nemačke, Kelnu, Štutgartu, Hildenu. Njima se veoma dopala ideja jer je ovo, ne samo prvi put u Frankfurtu, nego i u celoj Nemačkoj da se na sajmu knjiga predstavi Parlament stranaca nekog grada. Ovim smo hteli da pokažemo nemačkoj čitalačkoj publici da i među ljudima migracionog porekla ima fantastičnih književnika. Takođe, želim da istaknem da je među autorima bilo puno žena – kaže Dijana Avdić, potpredsednica Parlamenta stranaca grada Frankfurta i predsednica Srpske liste u Skupštini grada Frankfurta.

Dan srpske književnosti na štandu Parlamenta stranaca počeo je podijum diskusijom sa Aleksandrom Botić, predsednicom Udruženja Internacionalne boje, koja je ove godine organizovala Internacionalnu nedelju kulture grada Frankfurta. Nešto kasnije usledio je razgovor sa Zoricom Mladenović, književnom kritičarkom, o temi na koji način pišu pisci migracionog porekla. Takođe se predstavilo desetak članova Udruženja pisaca Sedmica, a glavni događaj na Danu srpske književnosti bila je premijera romana “Nebeska dvorišta – žive slike”, vladike Grigorija.

Posle promocije svog romana vladika Grigorije je utiske sa sajma podelio sa čitaocima “Vesti”.

– Poznato mi je da je ovo jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji svetski sajam knjiga. Već sam puno govorio o tome da je knjiga nešto najvažnije i da smo mi svi utemeljeni na knjizi. Moram da priznam da je privilegija danas biti ovde, iako je ovo predstavljanje na malom prostoru, ali je važno da smo tu. Naravno, ako ovde možemo da pokažemo jednu takvu knjigu kao što je “Minhenski”, odnosno “Srpski psaltir”, onda nemamo čega da se stidimo, kao narod imamo razloga da se ponosimo – istakao je vladika.

Imamo čime da se ponosimo: Vladika Grigorije

Jedna od onih koji su predstavili svoja dela bila je i Dragica Šreder iz Hildena.

– Na predstavljanju u okviru UP Sedmice sam uglavnom čitala pesme za decu na srpskom i nemačkom jeziku jer sam pisac i prevodilac i to kombinujem. Sajam je nešto drugačiji nego pre korone, ali je dobro da se nastavilo – kaže nam Dragica.

Dešavanja na Danu srpske književnosti pratili su brojni predstavnici srpskih udruženja i klubova iz Frankfurta, Generalnog konzulata BiH u Frankfurtu, Srpske pravoslavne crkve i predstavnici Centralnog saveta Srba u Hesenu.

Članovi Sedmice: Ljubiša Simić i Dragica Šreder

Duško Radović za ceo svet

Srpski književni obraz osvetlali su takođe Kreativni centar i Pčelica. Na štandu Kreativnog centra bili su Jovana Stošić, marketing menadžer, i Ivana Bojović Grujić, menadžer za strana prava.

– Posle dve godine pauze, Kreativni centar je ponovo na frankfurtskom sajmu. Mi ovde izlažemo redovno od 2006. Ove godine smo imali puno sastanaka sa stranim izdavačima. Predstavili smo više od 100 naših izdanja, pre svega za decu. Za sada je prilično dobar odziv i očekujemo da će posle sajma biti sklopljeno više dogovora za prevođenje naših izdanja na brojne svetske jezike – rekla nam je Jovana Stošić.

Na štandu Pčelice bile su Nevena Marković i Tereza Ivanković.

– Kao i svake godine smo pripremili naslove prevedene na engleski jezik za strano tržište i cilj nam je da pronađemo što više država koje bi kupile prava od nas. Ove godine smo spremili nekoliko novih naslova. Trudimo se da svaki put imamo nešto novo, a sada je to “Priča o neposlušnoj nozi” Duška Radovića i time smo obeležili 100-godišnjicu od njegovog rođenja. “Arči, pas koji voli knjigu” je izdanje našeg direktora Gorana Markovića koje je posvećeno njegovom ljubimcu. Sa tom ilustrovanom knjigom smo obeležili deceniju postojanja Pčelice – rekla nam je Nevena Marković.

Predstavnici Srbije: Štandovi Pčelice i Kreativnog centra

U znaku Ukrajine

Inače, kako je i očekivano, sajam je protekao u znaku Ukrajine koja je “uskočila” u ulogu domaćina umesto Slovačke. Takođe je glavni događaj bila poseta Olge Zelenski, supruge predsednika Ukrajine, a sve ostalo bile su promocije knjiga. U centralnoj Hali 3, na tri sprata izlagali su komercijalni izdavači iz Nemačke i drugih zapadnoevropskih zemalja uz glamurozne prezentacije. Hala 4 bila je rezervisana za zemlje Istočne Evrope kao što su Ukrajina, Estonija, Letonija, Bugarska, Rumunija, Slovenija, Hrvatska, Gruzija, pa čak i tzv. Kosovo.