U predlogu zakona, koji je ove nedelje ušao u skupštinsku proceduru, sve firme koje su registrovane na pariskoj berzi moraće da uspostave polnu jednakost među članovima svojih upravnih odbora. Broj žena će se gradacijski povećavati, 20 odsto u prvih 18 meseci, 40 za četiri godine da bi se 2015. postigao željeni broj.
Druge zemljeNorveška je bila prva zemlja koja je 2003. godine uvela zakonske propise kako bi povećala broj žena na čelnim pozicijama u korporativnom sektoru. Zakonska promena je uticala na skoro 500 državnih kompanija, uključujući i 175 koje se nalaze na berzi u Oslu. Ko ne poštuje zakonsku kvotu od 40 odsto žena članova odbora može da se suoči sa zatvaranjem firme. |
Predlog se odnosi i na državne i na privatne firme (u kojima inače postoji velika odbojnost prema bilo kojoj vrsti kvota koje država nameće), i prema zamisli predlagača trebalo bi da bude "elektro-šok“ za francuski korporativni svet u kome samo 10,5 odsto žena zauzima ključne pozicije.
Danijel Lebeg predsednik konzervativno nastrojenog francuskog Instituta direktora je rekao da su kvote "nužno zlo“ i jedini način da se podstakne progres u ovom sektoru. An Loveržon, predsednica AREVA je rekla da je promenila mišljenje o strategiji za koju je nekada smatrala da je "ponižavajuća za žene“.
"Posle godina koje prolaze bez promena, treba shvatiti da se stvari neće promeniti same od sebe“, rekla je ona u intervjuu francuskom Figaru.
Sličan poduhvat u Francuskoj bio je i 2000. godine kada su napravljene čak i izmene u ustavu kako bi se uveo paritet čiji je cilj bio da uvede veći broj žena u parlament, ali je neuspeo. Zbog toga je veliki broj Francuza skeptičan i povodom ovog predloga. Posle poslednjih izboria samo 18 odsto članova Donjeg doma su žene.