Čuveni St. Džejms park bio je te noći pretvoren u izložbu fotografskih instalacija 12 autora, koji su imali zadatak da fotografijom kreiraju priče o različitim identitetima i proživljenim istorijama najvećeg kanadskog grada. Andrijin doprinos ovoj celoj ideji i izuzetno posećenoj manifestaciji bio je osmišljavanje četiri portreta ljudi koji su predstavljali trgovce iz perioda rata između SAD i britanske imperije 1812. godine.
Dugogodišnja lutanjaKao IT specijalisti (kompjuterašu), sve što je vezano za kompjuter poznato je i uobičajeno. Međutim, njegova sadašnja profesija za njega je usputna veština kojom zarađuje za život. Nakon srednje škole dosta je lutao i probao je nekoliko programa na različitim koledžima, ali mu ništa od toga nije dugo moglo zadržati pažnju i interes. Početak bavljenja fotografijom bio je onaj momenat kada je, konačno, spoznao šta je to što bi voleo da radi za ceo život. |
Zapravo, bio je to zadatak da zajedno sa ostalim fotografima preispita koncept zajednice, nasleđa i tradicije i lične uloge i doprinosa uspešnoj zajednici koja je takva samo ako je sastavljena od različitih perspektiva, dinamična i tolerantna.
– Ovo je moja prva velika izložba, i pravo da vam kažem, dala mi je krila, jer je moj veliki rad i trud prepoznat i predstavljen na jednoj ovakvoj značajnoj manifestaciji. Najlepši je osećaj kada neko drugi vidi kvalitet u tome što radite, i kada osetite da su vaše ideje i interpretacije prihvaćene i podržane – kaže mladi fotograf, rođen u Beogradu, koji svoju ljubav prema fotografiji ne mistifikuje.
– Za osam godina koliko se bavim fotografijom, a smatram da sam do pre četiri godine bio talentovani amater, nisam puno pravio razliku između tzv. komercijalne i umetničke fotografije. Sa jednakom voljom i stvaralačkom idejom slikam svadbe, noćne klubove, modni performans, detalje iz prirode. Doduše, pejzaž je moja inspiracija i to najradosnije slikam.
Digitalno na srcuNaš sagovornik kaže da fotografiše i po narudžbini i za svoju dušu, pre godinu dana otvorio je i svoj fotografski atelje, ali da je najvažnije da je napokon našao ono što ga istinski interesuje. Radi digitalnom kamerom i sviđaju mu se izuzetne mogućnosti koje ta vrsta tehnologije pruža. |
Umetnik – fotograf po vokaciji i po načinu na koji posmatra svet oko sebe, Andrija Dimitrijević, trenutno vodi dvostruki život. Radi na svom poslu puno radno vreme, fotografijom se bavi sve ostalo vreme, i ono koje ukrade od sna.
– Ja sam sada na prekretnici, želeo bih da mi fotografija bude i zanimanje, dakle da napustim posao i da živim od fotografije i za fotografiju. Najverovatnije ću tako i da uradim od februara iduće godine jer mi bavljenje fotografijom omogućava da se razvijam i kao osoba i kao umetnik.
Podstrek na tom putu su mu, sasvim sigurno i svi oni koji, kad gledaju njegove fotografije imaju osećaj, a to i kažu, da su zajedno s njim bili prisutni na događaju ili u mestu koje je slikao.