Migracioni sporazum Evropske unije (EU) sa Tunisom može poslužiti kao model i za druge zemlje, izjavila je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i naglasila da se EU bori da zaustavi nelegalne migrantske tokove širom Mediterana.
EU i Tunis su prošle nedelje potpisali “strateški partnerski sporazum” koji uključuje obračun sa švercerima ljudi i pooštravanje sistema granične kontrole, podseća Rojters.
– Želimo da naš sporazum sa Tunisom bude model i plan za partnerstvo sa drugim zemljama u budućnosti – rekla je Fon der Lajen na konferenciji održanoj u Rimu.
Ilegalni tokovi migranata su naneli štetu mediteranskim zemljama, ukazala je danas i premijerka Italije Đorđa Meloni i uputila poziv za zajedničku borbu protiv trgovaca ljudima.
Suprotno od ranije tvrdokorne retorike Đorđe Meloni, ona je tokom svog današnjeg izlaganja u Rimu rekla da je njena vlada otvorena da primi više izbeglica koje dolaze legalnim putem i ukazala da je “imigracija potrebna i Italiji i Evropi”.
– Masovna ilegalna imigracija svima nanosi štetu. Od nje imaju korist samo kriminalne grupe koje se bogate o trošku naugroženijih, a svoju moć koriste čak i protiv vlada – upozorila je Meloni.
Pored sporazuma EU i Tunisa o migraciji sklopljeni su i sporazumi u okviru kojih će, između ostalog, EU ulagati novac u digitalizaciju, modernizaciju obrazovanja i projekte održive energije u Tunisu.
Londonski Tajms ocenjuje ovaj sporazum kao kontroverzan, navodeći da tuniski predsednik Kais Said ”marginalizuje” opoziciju.
Postoje i snažne kritike na račun tretmana migranata u Tunisu, a kao primer se navodi da je ranije ovog meseca, nakon nereda u gradu Sfaksu, stotine migranata poslato u pustinju na granicu sa Libijom.
Zvanični Brisel želi da postigne sporazume ove vrste sa više zemalja, što je potvrdila i Meloni i to nazvala ”novim modelom odnosa sa zemljama u Severnoj Africi”.