Privredna delegacija Srbije, zajedno sa predstavnicima kompanija iz evropskih i azijskih zemalja, upoznala se danas na Paviljonu Srbije na svetskoj izložbi u Dubaiju sa mogućnostima povećanja održivih investicija u Srbiji i podsticanja ekonomskog rasta u periodu posle pandemije, a na paviljonima Indije, Južne Koreje, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, predstavnici kompanija učestvovali su u B2b razgovorima i stručnim skupovima.
Jovan Tomić, direktor korporativne prodaje za Orion Telekom, istakao je da ta kompanija na svetskoj izložbi predstavlja IOT (Internet of Things) i sajber sikjuriti rešenja, koja, kada je u pitanju nedelja „Vode“ mogu biti primenjena u merenju vodostaja radi rane detekcije poplava, u praćenju zagađenosti vode i ostalih pretnji koje vode mogu da izazovu.
„Očekujemo naredne nedelje nekoliko sastanaka sa zemljama afričke regije, ali i drugih kontinenata uz podršku Afričke privredne komore. Već imamo saradnju sa partnerima na različitim meridijanima, jer je prevencija od sajber sikjuriti napada korisna u mnogim sistemima“, ukazao je Tomić.
Goran Kitić sa Instituta Biosense u Novom Sadu koji se bavi primenom informaciono komunikacionih tehnologija u poljoprivredi, zaštiti životne sredine i prehrambenom sektoru, navodi da taj institut, osim stalne postavke na srpskom paviljonu, gde su predstavljeni satelit, meteo stanice i robotski sistem, želi da plasira način na koji robotika može da pomogne poljoprivredi da bude što efikasnija na održiv način.
„Prezentujemo prototip – senzorski čvor namenjen vodama prve klase, planinskim rekama, koji putem radio veze, svakih sat vremena, meri prohodnost, zamućenost, prisustvo bakterija u vodi. Predstavljamo i mikro uređaj za merenje ukupnog organskog ugljenika rastvorenog u vodi, masivni spektrometar za akvakulturu vode koja se koristi u agrarne svrhe kao i digitalnu knjigu polja za poljoprivrednike Agrosens. „Očekujemo da se povežemo sa kompanijama koje žele da naš prototip, razvijen na visokom tehnološkom nivou, lansiraju na tržište i naprave promenu“, istakao je Kitić.
Biosens institut na zanimljiv način predstavio je robotska rešenja za poljoprivredu, koja „realizuju“ roboti nazvani „Sosa“ i „Lala“. „Sosa je došla sama i boravi šest meseci u Dubaiju, dok je Lala – rešenje koje ima zadatak da automatski uzorkuje i analozira zemljište na terenu – ostao kod kuće u Srbiji“, kaže Kitić. Prema njegovoj oceni, za područje Ujedinjenih Arapskih Emirata, posebno mogu biti interesantni sistemi za meteo stanice, jer poljoprivrednik ne mora da izlazi na teren nego daljinski prati pravac vetra, količinu padavina, temperaturu vode, vazduha, zemljišta i druge parametre.
Predstavnik kompanije Sigma d.o.o. iz Crvenke Aleksandar Kolić kaže da je ta firma, koja je jedini proizvođač tehnološke opreme za inspekciju pijaće vode u Jugoistočnoj Evropi, odnosno sredstava na bazi aktivnog hlora, prvi put u Dubaiju. „Tokom nedelje vode zakazali smo više sastanaka sa velikim brojem partnera iz Azije i ovog regiona i nadamo se uspostavljanju saradnje. Za sada imamo evropske partnere, ali se uskoro nadamo proširenju saradnje“, dodao je on.
Investicioni forum, u okviru kojeg je održana i peta investiciona konferencija, okupio je učesnike iz privatnog i javnog sektora, državne zvaničnike, međunarodne eksperte, sa ciljem da podstakne razmenu znanja, iskustava, najboljih primera prakse i promovisao mogućnosti za povećanje održivih investicija u Srbiji. Konferencija je predstavila neke od uspešnih projekata, poput vetroparkova, i mogućnosti za ulaganja u solarnu energiju, vetroparkove, biogas i geotermalne projekte, kao i potencijalne investicije u odlaganje otpada i deponije.