Fizičko kažnjavanje dece zakonom zabranjeno

0

Ove izmene su nužne pošto su analize pokazale da je nasilje nad decom u porastu od 2005. godine, navela je ona na konferenciji za novinare u Vladi Srbije održanoj povodom Svetskog dana deteta i 20. godišnjice Konvencije UN o pravima deteta.

Prema podacima centara za socijalni rad, u različitim delovima Srbije je 2005. bilo 2.275 slučajeva nasilja nad decom, naredne godine 2.771, dok se 3.058 dece vode kao žrtve nasilja u 2008. rekla je Lučićeva.

Ona je navela da dominira emocionalno, a odmah zatim fizičko nasilje nad decom, da se u ogromnom procentu dešava u porodici i da su u 80 odsto slučajeva počinioci otac, majka ili blizak srodnik.

"To su zabrinjavajući podaci, ali sve je više i intervencija kada je reč o zaštiti zlostavljane dece", rekla je Lučićeva.

Tokom prošle godine, kako je kazala, preko Centara za socijalni rad pokrenuto je blizu 200 postupaka za izricanje mere zaštite od nasilja u porodici što je za 70 odsto više nego 2007.

Lučićeva je ocenila da su od 2004. godine u Srbiji stvoreni dobri institucionalni okviri za zaštitu prava deteta, a nakon kampanje protiv fizičkog kažnjavanja dece koja je vođena proteklih godinu dana stekli su se uslovi i za izmene Porodičnog zakona.

Prema njenim rečima, izmene zakona pripremljene su u saradnji sa Savetom Evrope i organizacijom "Spasimo decu" (Save the Children) iz Norveške i trebalo bi da budu usvojene po hitnom postupku krajem ove ili početkom iduće godine.

 

Potpredsednica Saveta vlade Srbije za prava deteta Ljiljana Lučić je podsetila da su ove kaznene mere predviđene i u našem Zakonu o porodici ida cilj najavljenih izmena nije uvođenje novih sankcija protiv roditelja, već eliminisanje modela fizičkog kažnjavanje dece.

Ona je podsetila da pored Saveta, u Srbiji o zaštiti prava dece brine pomoćnik zaštitnika građana, posebna radna grupa u parlamentu kao i nevladine organizacije istakavši da je u proceduri i čeka na usvajanje predlog Zakona o pravima deteta.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here