Epicentar razaranja nedavnih poplava u Rađevini bio je u Krupnju koji već dvadesetak dana uklanja tragove katastrofe kakva se ovde ne pamti. Radi se na sve strane, ali je posla mnogo i opštini je potrebno dosta novca i vremena da se šteta koliko-toliko sanira. Volje ima, ali Rađevcima još uvek nedostaju teška mehanizacija i ljudstvo kako bi veliki posao bio što pre završen, a situaciju dodatno komplikuju problemi sa klizištima koja ne miruju.
Prema rečima predsednika opštine Rada Grujića, Krupanj je u poplavama prema preliminarnoj proceni pretrpeo štetu od milijardu i 553 miliona dinara, ali to nije konačan iznos pošto su komisije još uvek na terenu. Do sada su timovi za procenu štete obradili 275 objekata, a rade i komisije za procenu štete na putevima i drugoj infrastrukturi.
– Najpotrebniji su nam mehanizacija, ljudstvo, cisterne za pranje grada i cisterna za otpušavanje kanalizacije gde nam podzemne vode prave velike probleme, a mi nemamo takvo vozilo. Mašine sa strane dolaze i odlaze, ali je posla mnogo i treba nam mehanizacija. Puno je posla na raščišćavanju i do sada smo očistili oko 90 odsto grada, ali je i ono što je preostalo ogroman posao. Mašine nam trebaju i za mesne zajednice, imamo ih osam u koje mehanizacija još nije ušla. Počinje berba maline, strateškog proizvoda krupanjske opštine, i potrebno je omogućiti ljudima prohodne puteve da rod predaju u hladnjače. Volonteri su nam mnogo pomogli, nedavno je u jednom danu bilo njih skoro 500, ali ih u ovom momentu nema, a ima još posla na raščišćavanju terena i dvorišta. Radi se neprekidno, ali je posla mnogo i treba nam pomoć – kaže Grujić.
Prema njegovim rečima vodovod "Laze" je osposobljen i Krupanj od pre nekoliko dana ima vodu za piće, ali klizišta stalno prete i svaki čas može doći do prekida cevovoda.
– Klizišta ima puno, mnogo više objekata je stradalo u zoni klizišta nego od poplava, a svakodnevno stižu nove prijave. Do sada smo imali prijavljeno 139 objekata u zoni klizišta i tu nam je potrebna pomoć stručnjaka da obiđu lokacije i kažu koji objekti su bezbedni za stanovanje, a iz kojih treba skloniti ljude – kaže on.
U Krupnju se radi na popravci regionalnih, lokalnih i nekategorisanih putevima, a ekipe Srbija vode radi obaloutvrde koje je bujica odnela. Opština je doživela kataklizmu i rane će vidati još dosta dugo. Rađevci se nadaju da pomoć neće izostati i da će uz podršku države uspeti da se vrate u normalu. Da bi tako i bilo treba im još mašina i kamiona , ali i ljudi da uklone sve što je voda polomila, počupala i porušila. Nažalost, toga je baš mnogo.