"Mislim da je juli van domašaja iz nekoliko razloga, ali dobro je da smo zahvaljujući pritisku i naporima iz Slovenije bar počeli razgovarati o ranijim datumima", rekla je Fajonova.
Ona je objasnila da je razlog za moguće odgađanje odluke o liberalizaciji viznog režima u tome što će doći do izvesnih kašnjenja u procedurama za viznu liberalizaciju na strani Evropske komisije.
"Eksperti Komisije, koji su nedavno posetili BiH, predstaviće svoj izveštaj krajem aprila, a Evropska komisija će proces liberalizacije uputiti u proceduru tek krajem maja, što je, iskreno rečeno, kasnije od onoga što smo očekivali da će se desiti", rekla je Fajonova.
Ona je navela da BiH ne bi trebalo da bude obeshrabrena ako dođe do odgađanja i da ne traži krivce u EU, nego da se fokusira na ispunjavanje svih preostalih obaveza.
Ona smatra da se u BiH neće ponoviti slučaj "Azilant", odnosno to što su građani Srbije i Makedonije, mahom albanske nacionalnosti, viznu liberalizaciju iskoristili da bi u zemljama EU podnijeli zahtev za dobijanje azila, što je ugrozilo beli šengen za te dve zemlje.
"Ono što se desilo u Srbiji i Makedoniji može se iskoristiti da naučimo lekciju i mislim da su vlasti BiH i Albanije naučile lekciju.
Vlastima u Tirani i Sarajevu nedavno sam preporučila da započnu sa kampanjom upoznavanja građana šta vizna liberalizacija znači i da ima određena ograničenja.
Obe vlade su me uverile da će započeti takvu kampanju", navela je Fajonova.
Španski ministar inostranih poslova Miguel Anhel Moratinos i zamenik američkog državnog sekretara Džejms Štajnberg izjavili su u sredu da će čelnici EU na junskom samitu u Sarajevu objaviti ukidanje viza za građane BiH.