Ministarka spoljnih poslova Slovenije Tanja Fajon rekla je danas da je Srbiji mesto u EU, ali i da Srbija treba da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU.
– Svesni smo specifičnih odnosa Srbije i Rusije, ali bismo voleli da Srbija kao zemlja koja želi da postane članica EU uskladi spoljnu politiku što se tiče sankcija Rusiji – rekla je Fajon u intervjuu za Tanjug odgovarajući na pitanje da li postoji mogućnost da se Srbiji uvedu sankcije zbog neusklađivanja spoljne politike sa EU.
Ona je rekla da su ”sankcije Rusiji cena koju svi plaćamo kako bi se rat u Ukrajini što pre završio”, i dodala da je pored napretka u usklađivanju sa evropskom spoljnom i bezbednosm politikom, veoma važno i pitanje pomirenja u regionu.
Na pitanje da li su tenzije između Beograda i Prištine uporedive sa graničnim sporazumom Slovenije i Hrvatske i da li je reč o dvostrukim aršinima, Fajon je rekla da je to previše pojednostavljen pogled na stvari.
”Ima puno otvorenih pitanja između naše dve zemlje, ali ja sam tu optimista, jer Slovenija poštuje odluku međunarodnih institucija i pokušava da to implementira. Svesni smo da treba stvoriti atmosferu poverenja između političara, a to je možda i poruka za političare u Srbiji i na Kosovu.”
Odgovarajući na pitanje da li je Srbija spremna na ulazak u EU, s obzirom na opadanje evroentuzijazma među građanima, ona je rekla da je Sloveniji bilo potrebno šest ”teških” godina da uđe u EU.
– Reforme koje smo sprovodili su bile naporne za građane, a ne za Brisel – rekla je slovenačka ministarka i dodala da je Srbiji mesto u Evropi i izrazila nadu da su ”srpski političari svesni šta treba da učine.”
Na konstataciju da je kao evroposlanica učestvovala u međustranačkom dijalogu i na navode opozicije u Srbiji da ih je ”izdala”, Fajon je rekla da je ”već dugo u politici”, te da su joj ”takve kritike poznate”.
– Kad kritike dolaze od opozicije, ja kažem da ja radim svoj posao, a to je da pružam podršku Srbiji na putu ka EU – navela je ona i dodala da je pozitivno to što su se opozicione stranke kandidovale na izborima, pa sada u parlamentu ima opozicije.
Na pitanje da li će Srbi dobiti status nacionalne manjine u Sloveniji, ona je rekla da su rešenja moguća ”samo unutar ustava Republike Slovenije”.
– Slovenija garantuje sva prava srpskoj i drugim nacionalnim manjinama – zaključila je Fajon.
Na pitanje o situaciji u Bosni i Hercegovini, Fajon je ocenila da je ”nakon 20 godina priče o proširenju, potrebno napraviti neki ambiciozniji korak”, i da je sada na političarima u toj zemlji ”da sprovedu reforme koje su poslednjih godina možda zaboravili ili nisu uspeli da sprovedu”.
Cim uskladi,procice gore nego Makedonija,koja sve uradila i za sveto dobila nista?