Fajnal-for Evrolige u Areni?

0

Ovih dana u Beogradu boravi sportski direktor elitnog košarkaškog klupskog takmičenja Eduard Skot, a razlog njegovog dolaska je Evroliga "Najk" međunarodni juniorski turnir, koji organizuje FMP. Skot tvrdi da je Evroliga veoma zainteresovana da pregovara sa vlastima srpske prestonice u vezi sa organizacijom ovog završnog takmičenja Evrolige, ali da grad Beograd prethodno mora da pokaže interesovanje za to.

Da li ste ikada u dvorani "Pionir" ili u "Areni" prisustvovali utakmicama Partizana u Evroligi? Šta mislite o atmosferi koju prave navijači crno-belih?

 

"Nisam još imao to zadovoljstvo da obiđem "Pionir", samim tim nikada nisam gledao Partizan kod kuće u Evroligi. Atmosfera u dvorani "Pionir" često je bez premca u odnosu na druge arene u Evropi. Kada raspravljamo o Evroligi, često uživamo u diskusiji o posvećenosti ("Devotion", nezvanična himna Evrolige) koja okružuje ovu igru, a posvećenost je uvek prisutna u Beogradu", rekao je Skot u intervjuu za Press.

 

Fajnal for se održava u Parizu ove godine. Da li bi Beograd mogao da bude kandidat za jedno od budućih finala? Šta bi Evroliga očekivala od grada Beograda za organizaciju takvog sportskog događaja?

 

"Fajnal for Evrolige poslednjih godina bio je veoma važan događaj sa sportskog aspekta, a proteklih godina značajno mu je porastao i uticaj van sporta. Paralelni događaji koji okružuju fajnal for, kao i mase ljudi koje dolaze u grad znače da je minimum potrebne infrastrukture veoma važan. U cilju organizovanja ovako velikog događaja potrebno je, pored obavezne infrastrukture, da se uključi i lokalna javnost, kao i privatne organizacije. Evroliga je više nego srećna da razgovara sa relevantnim ljudima, ne bi li videli da li je grad spreman i sposoban da ugosti fajnal-for. Samim tim, na gradu Beogradu je prvo da odluči da li želi da organizuje ovo takmičenje, a onda je na nama da sednemo i prodiskutujemo o detaljima", dodao je Skot.

 

Sistem kvalifikacija se promenio za srpske klubove od ove sezone. Sada im je potrebno da se kvalifikuju kroz regionalnu Jadransku ligu, umesto kroz domaći šampionat. Zašto su pravila promenjena? Sa druge strane, da li bi novi model kvalifikacija mogao dalje da se poboljšava?

 

"Po novom sistemu, srpski klubovi koji se takmiče u Evroligi moraju da se kvalifikuju na osnovu rezultata u Jadranskoj i srpskoj ligi, kao i evropskim takmičenjima. Političke promene u Evropi tokom poslednje dve decenije delovale su pozitivno na većinu novih nezavisnih država, ako se gleda socijalno-politički aspekt. Ali, kada se priča o sportu, ove promene nisu obavezno donosile boljitak. Jadranski region ima neverovatnu košarkašku tradiciju – Bosna, Cibona, Split i Partizan su bili prvaci Evrope, a gradovi kao što su Vršac, Zadar, Podgorica i Ljubljana takođe imaju velike klubove. Postavlja se pitanje šta je bolje za košarku? Mi verujemo da je postojanje Jadranske lige bolje za nju. Ona ne koči košarkaške centre kao što su Niš, Kraljevo, Novi Sad…, u kojima košarka mora da nastavi da se podržava i raste", zaključio je Skot.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here