Kombinacija netaknute prirode, idealne klime, čistog vazduha i bujne vegetacije čine planinu Goč pravom fabrikom kiseonika! Savršena tokom cele godine, ova planinska lepotica, iako mala, zanimljiva je i kada je ogrne snežni pokrivač jer se tada posetiocima pruža izvanredna prilika da uživaju u dugim šetnjama kroz bajkovite krajolike, koji još nisu urbanistički napadnuti kao u nekim drugim zimskim centrima. Kuriozitet na Goču je što nema uobičajenih gužvi, motornih sanki i saobraćaja, pa ne čudi da ovu planinu zovu dečjim carstvom u kome mališani mogu potpuno bezbedno uživati u sankanju, skijanju, kliskanju, grudvanju i ostalim zimskim čarolijama.
Zbog očuvane prirode i svežeg vazduha, koji povoljno utiču na anemičnost, nervni sistem i jačanje imuniteta, Goč predstavlja idealno mesto za šetnje, planinarenje, piknik, sportski turizam, pogotovo za porodice s decom zbog gore spomenutiih razloga. Spada u niže planine sa najvišim vrhom Krnja jela (1.127 m nadmorske visine) što ne znači da nema staze za skijanje. Velika ski staza je dužine 500 metara, a neposredno pored nje je i mini-staza na kojoj radi škola skijanja. Počela je sa radom ski staza “Krst”, posebno zanimljiva zbog noćnog skijanja petkom i vikendom. Novootvorena staza “Mali princ” radi od 2020, a skijanje za decu je besplatno. Tamo se može rentirati ski oprema, a ukoliko niste skijali dosad, možete se upisati u njihovu školu skijanja.
Šetnja krpljama
Goč je otvoren i za ostale sportove. Ima terene za košarku i mali fudbal, a za one s viškom adrenalina, postoje ture sa kvadovima, koje organizuje lokalni Avanturistički centar. Nisu zanemareni ni oni koji vole samo da šetaju i uživaju u pogledu na netaknutu prirodu. Zahvaljujući aktivnom radu planinarskih društava postoji veliki broj obeleženih staza što predstavlja pravi mali raj za sve ljubitelje planinarenja.
– Posebno je atraktivna šetnja krpljama po dubokom snegu, u stoletnim šumama u kojima se pored sopstvenog daha može čuti jedino škriputanje snega – ističu u Tutističkoj organizaciji Kraljeva, grada koji se nalazi na samo pola sata vožnje od Goča.
Ova planina je izuzetno bogata izvorima i bistrim planinskim rekama koje otiču prema Zapadnoj Moravi i Rasini te daju posebnu draž planinskom krajoliku. Na ovoj planini se nalazi i jezero Selište. Ukoliko ste gočki gost, a volite srednjovekovne građevine, obavezno obiđite grad Koznik, jedan od najočuvanijih utvrđenja iz srednjeg veka u Srbiji. Samo uzvišenje predstavlja centralni deo nekadašnje tvrđave i danas je sasvim dobro očuvano nekoliko kula. Pretpostavlja se da je bio aktivno utvrđenje još za vreme Kelta i Rimljana, a pouzdano se može reći da očuvani ostaci pripadaju uglavnom 14. veku i da je u vreme Lazara Hrebeljanovića Koznik bio grad u kome je on često boravio. Unutar grada su otkrivena i četiri bunara pitke vode. Ponuda turistima ne bi bila kompletna da nema etno-restorana u kojima će vas poslužiti ukusnim domaćim specijalitetima tradicionalne srpske kuhinje.
Omiljeno izletište
Goč se nalazi južno od Zapadne Morave i izdiže se iznad Vrnjačke Banje, tako da se sa planine pruža definitivno najlepši pogled na ovaj banjski biser.
– Goč predstavlja glavno izletište stanovnika, ali i gostiju Vrnjačke Banje. Postoji više prilaznih puteva, stari i novi put. Stari put ide preko Stanišinaca i nešto je duži od puta koji direktno izlazi na ski-stazu na banjskoj strani Goča, ali je manje strm i nema serpentina. To umnogome pogoduje turistima da posete Goč, a zbog blizine Vrnjačke Banje i dobre putne infrastrukture, naročito je pogodan za izlete naših gostiju – kažu u Turističkoj organizaciji Vrnjačka Banja o kojoj smo proletos detaljno pisali, a i ponovo ćemo u okviru banjskog serijala, koji uskoro startuje.
Da ne bude zabune što smo spomenuli Kraljevo i Vrnjačku Banju, to je zato što Goč delovima pripada obema opštinama. Do planine se može doći s obe strane, tako da odmor na Goču pruža priliku i da posetite brojne atrakcije, koje se nalaze u ovim mestima i njihovoj okolini.
– U Kraljevu svakako treba posetiti Pravoslavni duhovni centar Vladika Nikolaj Velimirović, Gradski muzej, Spomen park 14. oktobar, Hram Svetog Save i crkvu Svete Trojice. U okolini grada možete videti zanimljiv prirodni fenomen Kamenu šumu na brdu Lojanik, istorijski kompleks Krstovgrad, crkvu brvnaru u selu Cvetke i manastir Svete Petke u selu Stubal, ali je svakako naša prva preporuka manastir Žiča. Dobrodošli! – pozivaju iz TO Kraljeva.
Iz obe turističke organizacije šalju turistima još jednu bitnu poruku – Goč je planina dostupna svima, cene su tamo više nego pristupačne.
Skijalište i sankalište Sneško
Bajkovito Selište
Goč se posebno ponosi Selištem, veštačkim jezerom bajkovitog izgleda. Kada prilazite jezeru nailazite na prizor od koga zastaje dah – mnoštvo planinskih izvora, potoka i rečica se ulivaju u njega i stvaraju magičan prizor. Prelepog izgleda, bistre i prozirne vode, Selište je savršeno mesto za šetnju obeleženim stazama koje ga okružuju. Odlična lokacija za organizovanje izleta, a ko se bavi planinarenjem, ovo je mesto koje mora da poseti ukoliko osvaja Goč.
Kedar selo za imunitet
Kedar selo Goč je nova turistička ponuda na ekološkoj mapi Srbije. Kućice su izgrađene u modernom stilu od četinara koji ne raste u Srbiji. Celokupan sadržaj je od punog drveta, tako da kućice obiluju mirisom kedrovog drveta poznatog po mnogobrojnim zdravim svojstvima. Poznato je da boravak od nekoliko dana u ovakvom ambijentu doprinosi brzom poboljšanju zdravlja, ali i poboljšanju imuniteta zdravih osoba. Kompleks sadrži šest kućica, u kojoj može da boravi najviše šest osoba. Poseban ugođaj pružaju Sauna i topla kada od kedrovog drveta u prirodnom ambijentu, koji opuštaju sva čula.
Vrnjačka Banja
Prilikom posete Goču, obavezno treba svratiti do Vrnjačke Banje u čijem centru putnike dočekuje veseli vrabac Gočko u opancima i sa šajkačom. Osim Mosta ljubavi, na kojem zaljubljeni parovi kače katance sa svojim imenima kako bi zauvek očuvali ljubav, Vrnjačka Banja ima Park lavirint, Japanski vrt, zamak Belimarković i druge zanimljivosti koje treba videti.
Crveni manastir i hram
Na periferiji Kraljeva nalazi se manastir Žiča, zadužbina Stefana Prvovenčanog iz 13. veka, a prepoznatljiva je po svojoj crvenoj boji. Žiču zovu i sedmovrata, jer je u njoj po predanju krunisano sedam srpskih kraljeva, a za svako krunisanje bi se na manastiru otvarala i odmah zaziđivala po jedna vrata kako bi kroz njih mogao da prođe samo krunisani kralj. U samom gradu nalazi se velelepna Crkva spaljivanja moštiju Svetog Save (Hram Svetog Save) s kraja 20. veka. Građevina visokih zidova je jako crvene boje, istovetne kao i Žiče, a centralna kupola je postavljena u obliku upisanog grčkog krsta.
Kraljevski grad
Kraljevo je poznato po tome što su se gostima uvek davala najbolja jabuka i najudobnija stolica. U kraljevskom gradu dočekaće vas vedri Kraljevčani, čistog srca i raširenih ruku, a pažnju će vam prvo privući okrugli Trg srpskih ratnika, čiji je idejni tvorac, po legendi, bio knez Miloš, kada je posetio tadašnji Karanovac 1832. godine. U Kraljevu možete obići brojne znamenitosti i zdanja iz prošlih vremena.
Kako stići
Koordinate: 43°32’11” SGŠ; 20°50’44” IGD
Vrnjačka Banja – aerodromi: Beograd 195 km, Niš 109 km
Od Horgoša se uključujete na auto-put E-75 (Beograd – Niš) do Batočine (315 km). Tamo se isključujete sa auto-puta i nastavljate regionalnim putevima preko Kragujevca (24 km) i Kraljeva (53 km) i potom E-761 sa kog se isključujete do centra Vrnjačke Banje (još oko 23 km).
Goč – Vrnjačka Banja – 13 km, Kraljevo oko 36 km
Kraljevo – Manastir Žiča – 6 km.