Glavni ekonomista Međunarodne agencije za energetiku (IEA) Fatih Birol upozorio je da se evropsko energetsko tržište nalazi u veoma teškoj situaciji i da, ako se ona ne reši, tokom narednih godina može upasti u velike probleme.
"Isključenja bi bile posledice", tvrdi Birol u intervjuu bečkom dnevniku "Kurir".
Ovaj stručnjak je zabrinut zbog rastuće zavisnosti od uvoza gasa iz Rusije i ističe da je to ozbiljna tema kako za evropsku industriju, tako i za građane.
– Oslanjati se samo na jednu zemlju je loše – ocenio je Birol.
Evropa bi, po njemu, morala da se pobrine za dodatne dobavljače gasa, na primer sa Kaspijskog prostora, Bliskog istoka ili Iraka.
Istovremeno, on je izrazio žaljenje što je propao EU projekat gasovoda "Nabuko", koji je trebalo da dovodi gas iz Azerbejdžana, preko Turske u zapadnu Evropu, propao.
Glavni razlog za brigu, naglasio je Birol, jeste evropsko tržište strujom, dodajući da je cena na veliko – zbog velike ponude ekološke struje – pala do te mere da operateri zaustavljaju svoje investicije u nove elektrane.
– Evropa ima mnogo obnovljive energije, ali premalo pouzdanih elektrana. Opasnost da će svetla da se gase je velika – poručio je ovaj ekspert IEA.