Na zahtev mnogobrojnih građana Telegraf.rs je zvanično pokrenuo inicijativu da srpski kralj Petar I Karađorđević dobije spomenik u glavnom gradu Srbije, a nju je podržao i Grad Beograd. Sada je pred vama priča o ovom srpskom vladaru, ko je on i zašto su ga Srbi toliko voleli pa su mu spravli mnoge pesme i dali nadimke “Čika Pera”, “Oslobodilac” i “Stari kralj”.
Petar I Karađorđević je rođen 11. jula 1844. godine kao peto dete Karađorđevog sina kneza Aleksandra Karađorđevića i kneginje Perside rođene Nenadović, a samim tim što su mu je venama tekla krv Karađorđe Petrovića i Jakova Nenadovića bio je još omiljeniji kod Srba.
Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Beogradu. Posle zbacivanja sa prestola njegovog oca kneza Aleksandra 1858. godine živeo je i školovao se u Švajcarskoj i Francuskoj, između ostalog na vojnoj školi Sen-Sir.
Majskim prevratom i ubistvom poslednjih vladara iz dinastije Obrenović kralja Aleksandra i kraljice Drage Mašin, srpski vojnici, koji su i izveli ovo ubistvo na vlast su doveli kralja Petra I Karađorđevića i njemu položili zakletvu!
Skorman vladar – Čika Pera
Kralj Petar I koji je vladao u specifičnim vremenima preloma, tokom balkanskih i Prvog svetskog rata, u narodu je ostao zapamćen kao “Kralj Oslobodilac” ili “Stari kralj” važio je za skromnog, nepretencioznog, čoveka, pa ga je narod najčešće nazivao samo Čika Pera.
Učestvovao je u francusko-pruskom ratu 1870/71. i zbog ispoljene hrabrosti odlikovan je najvišim francuskim ordenom “Legija časti”, koji je, što je zaista retko među modernim vladarima, zaslužio na ratištu.
Pod imenom Petar Mrkonjić, komandovao je u bosansko-hercegovačkom ustanku protiv Turaka 1875. i 1876. godine ustaničkim odredom u Bosanskoj krajini. Četovao je pod pseudonimom Petra Mrkonjića, legendarnog hajdučkog vođe iz tog kraja.
Ime Mrkonjić Grad koji nosi varošica u Republici Srpskoj, predstavlja daleki odjek patriotskih aktivnosti potonjeg srpskog kralja.
Da nije bio samo ratni kralj dokazuje i njegov prevod na srpski jezik poznatog eseja “O slobodi” Džona Stjuarta Mila. Najčešsće se ističe da je njegova vladavina bila obeležena razvojem parlamentarne demokratije, bukvalno shvatane kao retko gde u tadašnjoj Evropi, opštim ubrzanim privrednim i kulturnim napretkom i slobodom štampe.
Srbija – Pijemont Južnih Slovena
Tokom vladavine Čika Pere Srbija je postala Pijemont Južnih Slovena. Tokom Prvog svetskog rata i tragičnog povlačenja 1915. godine, kralj Petar I Karađorđević zajedno sa svojom vojskom i narodom prešao je preko planinskih bespuća do jadranske i jonske obale.
Ipak dočekao je ostvarenje velikog sna 1918. godine kada je stvorena, posle konačne pobede i oslobođenje Srbije, nova zajednička Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
Kralj Petar I Karađorđević, umro je, kako se često ističe, na gvozdenom vojničkom krevetu, u skladu sa vojničkom tradicijom Karđorđevića, a sahranjen je u njegovoj zadužbini, crkvi mauzoleju, na Oplencu, čijoj je izgradnji posvetio poslednje godine života.