Evropska unija bi trebalo da razmotri sankcije Republici Srpskoj i da uskrati finansijsku podršku ako kriza u BiH nastavi da se pogoršava, navodi se u internom dokumentu EU u koji je uvid imala agencija Rojters. Ministri spoljnih poslova članica EU, prema dostupnim informacijama, ovaj dokument će razmatrati na zasedanju 21. februara. Ovo je drugi put da se pitanje sankcija poteže u ovom telu. Pre nekoliko meseci nemački predstavnik je pokušao da nametne raspravu o tome, ali je sve zaustavljeno pošto se tome usprotivio mađarski šef diplomatije Peter Sijarto.
U internom dokumentu, koji je pripremila Služba za spoljne poslove EU za ministre Unije navodi se da bi trebalo razmotriti zabranu putovanja i zamrzavanje imovine zvaničnika RS ako srpski političari u BiH “nastave prenošenje nadležnosti sa državnog nivoa”. U dokumentu je navedeno da bi sankcije mogle biti proširene i na “druge aktivnosti koje predstavljaju pretnju državi”, iako bi one trebalo da ostanu kao poslednje sredstvo.
– EU bi mogla da odluči da koristi svoju finansijsku pomoć kao polugu – navodi se u dokumentu, uz podatak da je EU uložila i obezbedila oko 1,5 milijardi evra BiH.
Politički analitičar iz Banjaluke Velizar Antić za “Vesti” podseća da duže vremena iz Brisela stižu vesti da bi mogli uvesti sankcije političarima u BiH.
– Jasno je da se ovde pre svega radi o Miloradu Dodiku i ljudima iz vlasti u RS. Mislim da sankcije nisu dobar način rešavanja bilo kog problema i sukoba, pa ni ovog našeg koji imamo u BiH. Teško je uvesti sankcije političarima, a da njihove posledice ne oseti i narod – kaže Antić.
On, međutim, napominje da će, ako uvođenje sankcija Dodiku bude ličilo na one koje mu je uvela Amerika, to samo ojačati njegov i rejting SNSD.
– Ako one budu u finansijskom sektoru, vlast iz RS će novac pronaći na drugim mestima, pre svega od Kine, što će opet pojačati uticaj te svetske sile u regionu, što nikako nije u interesu EU. Jedini vid sankcija koje bi mogle bitnije uticati na Dodika jesu one koje bi direktno pogodile poslovanje firmi povezanih sa njegovom porodicom. Međutim, problem sa ovim vidom sankcija je što je teško dokazati koje su to firme, a s druge strane i takve sankcije bi od Dodika napravile mučenika u srpskom narodu i dale mu vetar u leđa pred izbore. Tako da je moje mišljenje da bi Brisel u svakom slučaju doneo pogrešnu odluku ako bi se opredelio za ovaj vid borbe protiv Dodika – navodi Antić.
Promena ponašanja
Sagovornici “Vesti” iz diplomatskih krugova u BiH kažu da ovu najavu treba posmatrati kao logičan sled priče o američkim sankcijama Dodiku koje su uvedene početkom januara, ali napominju da se po pitanju konsenzusa u EU o sankcijama ništa nije promenilo, jer Mađarska i dalje ne podržava takav potez. Ono što je moguće, napominju, jeste da sve ostane samo na raspravi, a da ministri usvoje zaključak kojim će se dati određeno vreme vlastima u Srpskoj da “promene ponašanje”.