Šulc u svom pismu Zdanokovoj, koja je poslanik iz Letonije, navodi da su njeni komentari tokom boravka na Krimu "pogrešni" i da su "u potpunoj suprotnosti sa stavom Evropskog parlamenta i EU".
"To su gluposti. Prema regulativama Evropskog parlamenta, poslanici bi trebalo da se pridržavaju stavova iznesenih u rezolucijama samo kada govore u ime tog tela ili su članovi zvaničnih delegacija", odgovorila je Zdanoka.
Ona je istakla da su lična mišljenja poslanika i političara iznesena tokom radnih poseta deo slobode svijesti i govora, i to lideri EU ne mogu ukinuti, ma koliko pokušavali.
"Bez slobode govora, EU postaje samo oruđe međunarodnih korporacija i neprijateljski nastrojena prema običnom narodu", dodaje Zdanoka.
U svom pisanom odgovoru Šulcu i Broku, Zdanokova navodi da rukovodstvo Evropskog parlamenta mora shvatiti da posle nasilnog puča u Kijevu, koji je podržao Zapad, narod Krima nije mogao da podnese činjenicu da će izgubiti zvaničan status ruskog jezika i nisu mogli da se pomire sa terorom grupacija krajnje desnice koja je blisko povezana sa vlastima.
"Republika Krim ima isto pravo na samoopredeljenje koliko i Škotska, Katalonija, Korzika ili bilo koji drugi etnički region u Evropi. Narod Krima iskoristio je to pravo", zaključila je Zdanokova, prenosi ruska novinska agencija Itar Tas.
Zdanokova je ponovo, po treći put, izabrana u Evropski parlament na izborima održanim u maju.