Savet je pohvalio napredak Srbije u reformi pravosuđa i suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala, kao i ekonomske i strukturne reforme, ali traži i dodatne napore za jačanju vladavine prava.
Savet ministara inostranih poslova EU je to naveo u zaključcima usvojenim posle rasprave o Zapadnom Balkanu, Turskoj i Islandu, istakavši "visoku pripremljenost" srpskih vlasti za otvaranje poglavlja o vladavini prava i temeljnim slobodama u pregovorima o članstvu s EU.
U zaključcima, međutim, nije ukazano na to da li bi uskoro moglo biti otvoreno prvo poglavlje u tim pregovorima.
Takođe je predočeno da Srbija mora, u skladu s preporukama usaglašenim s Evropskom komisijom, izraditi akcioni plan za sprovođenje uslova za otvaranje poglavlja 23. i 24. u pregovorima članstvu.
"Savet ministara poziva Srbiju da postepeno usaglasi svoju sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, u sklopu Pregovaračkog okvira (EU-Srbija)", navodi se u završnom dokumentu zasedanja, mada se izričito ne pominju sankcije EU prema Rusiji.
Zvaničnici na zasedanju su Agenciji Beta preneli da je jednoglasan stav ministara evropske dvadesetosmorice da se od Beograda ne traži da "odmah usaglasi spoljnu politiku sa stavovima EU, što se odnosi na sankcije Rusiji", ali da se to usaglašavanje, pa i ako sankcije do tada ostanu na snazi, "sasvim podesi sa politikom EU do trenutka kad Srbija okonča pregovore i dođe na prag Unije".
"Niko ne spori da članice EU mogu imati dobre odnose s Rusijom, ali su sankcije jednoglasno usvojene kao oruđe da se Moskva privoli da poštuje uspostavljeni pravni poredak u Evropi", rekli su ovi izvori.
Šefovi evropskih diplomatija su u zaključcima naglasili da srpske vlasti "moraju posvetiti pažnju reformi državne uprave i sprovesti ekonomske i strukturne reforme da bi ponovo uspostavili budžetsku održivost i time obezbedili podršku (privrednom) rastu i zapošljavanju".
Evropski ministri podvlače da je "potrebno da Srbija održi delatno i konstruktivno angažovanje u procesu normalizacije s Kosovom, u čemu je ostvaren značajan napredak".
"Savet ministara EU će i dalje tesno pratiti angažovanje Srbije ka vidljivom i trajnom napretku u sređivanju odnosa s Kosovom, uključujući primenu postignutih dogovora u dobroj veri, tako da Srbija i Kosovo mogu da nastave svojim odgovarujućim putevima ka Evropi, s tim da nijedno od njih ne koči drugog u tim nastojanjima i da ispunjava sopstvene odgovornosti", navodi se u dokumentu.
"Savet ministara podseća na to da napredak u normalizaciji odnosa s Kosovom u okviru poglavlja 35. (pregovora o članstvu s EU), mora ići uporedo s napretkom u sveukupnim pregovorima" i mora biti otvoreno odmah, u početnoj fazi pregovora.
U završnom dokumentu zasedanja se od vlasti Srbije traži da obezbede "delotvorno, nezavisno sudstvo i rezultate u suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala", a posebna pažnja se traži za temeljne slobode.
Evropski ministri "izražavaju zabrinutost zbog pogoršavanja uslova za punu slobodu izražavanja" i podvlače nužnost poboljšanja uslova poslovanja i investiranja.