"Savet EU podržava zaključke o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja koje je doneo Savet ministara 8. decembra 2009. godine", navodi se kratko u zaključcima sa samita lidera 27 članica EU.
Šefovi diplomatija EU ocenili su u strategiji proširivanja na Zapadni Balkan da taj proces daje snažan podstrek zemljama kandidatima za članstvo da sprovedu političke i privredne reforme i da ga treba nastaviti.
Osim podrške stavovima šefova diplomatija, pitanje proširenja ne pominje se u zaključcima sa samita, a najveća pažnja posvećena je pitanjima koja su smatrana gorućim – dogovoru o finansiranju borbe protiv klimatskih promena i strategiji za izlazak iz finansijske krize.
Lideri Unije izrazili su spremnost da do 2012. borbi protiv klimatskih promena godišnje doprinesu sa 2,4 milijarde evra, ukoliko i ostale razvijene zemlje pristanu da daju svoj deo za neophodnih sedam milijardi evra godišnje, koliko je procenjeno da je ukupno potrebno.
Što se tiče ekonomske krize, navodi se da "počinju da se pojavljuju znaci stabilizacije i da se poverenje u tržišta povećava", ali da neizvesnost i slabost ostaju i da se očekuje da će se problemi u zapošljavanju i socijalnoj politici dodatno pogoršati u narednoj godini.
"Zbog toga bi politika podrške privredi trebalo da ostane na snazi i da bude povučena tek kada oporavak bude u potpunosti osiguran. U cilju ojačavanja poverenja, Savet EU ponavlja važnost razvoja uverljivih i koordinisanih strategija za izlazak iz politike širokih stimulacija".