Još jedan ultimatum dežurnog ucenjivača ili dobronamerni savet partnera koji očekuje solidarnost? Između ove dve krajnosti kreću se ocene novog stava Brisela da od Srbije traži da ne iskoristi šansu za veći plasman sopstvenih proizvoda na velikom ruskom tržištu koja se ukazala nakon što je Moskva uvela jednogodišnju zabranu uvoza poljoprivirednih i prehrambrenih prozvoda iz država EU i drugih zemalja koje su prethodno uvele sankcije Rusiji zbog krize u Ukrajini.
Za direktora Centra za razvoj međunarodne saradnje Dragomira Anđelkovića upozorenje Srbiji i drugim kandidatima za članstvo u EU, predstavlja primer cinizma i licemerja.
– Takav zahtev je više nego neumesan i ciničan. EU i njene članice čine sve da olakšaju položaj svoje privrede i vrlo su neprincipijelne u tom pogledu. Otvaraju sva moguća tržišta, a kada je reč o beneficijama koje tako postižu, onda se niko ne seti Srbije ili BiH, Republike Srpske ili drugih država regiona – primećuje Anđelković.
On navodi da je potpuno licemerno tražiti od Srbije solidarnost, a da EU nije spremna da zadovolji ni minimum srpskih nacionalnih interesa u bilo kojoj sferi, što se videlo i na primeru poplava, kada je Srbija dobila, kako je rekao, smešnu pomoć.
Za bivšeg ministra poljoprivrede Gorana Živkova stav Brisela je "bez veze".
– To što EU od nas zvanično ne traži da uvedemo sankcije Rusiji a istovremeno nam poručuje – nemojte baš puno da koristite šansu koja vam se ukazala, to je bez veze. Ili smo u krugu zemalja koje su uvele sankcije Rusiji ili smo zemlja koja će da iskoristi novonastalu šansu za plasman sopstvenih proizvoda – komentariše za "Vesti" Živkov, koji veruje da će Brisel ići do kraja i zatražiti od Beograda da uvede sankcije Rusiji.
Preporuku Evropske unije da zemlje kandidati koje pregovaraju o članstvu u EU, uključujući Srbiju i Tursku, ne koriste ruske uzvratne sankcije EU da bi preuzele mesto evropskim izvoznicima hrane na ruskom tržištu, uputili su šefovi dipomatije EU na zasedanju 15. avgusta. Tako bar prenose agencije, ali nema pismenog traga, već se agencija Beta poziva na izvore u Evropskoj komisiji.
S obzirom da sa pravnog stanovišta od zemlje kandidata ne može da zatraži zabranu izvoza na rusko tržište, preporuka Brisela je uvijena u oblandu "morala i solidarnosti". Tu su i analitičari sa zapada koji poruke administracije u Briselu tumače bez okolišanja.
Tako se britanski stručnjak za Zapadni Balkan Džejms Ker-Lindzi poziva na saopštenje šefova diplomatije EU u kojem se, kako tvrdi, eksplicitno ističe da države kandidati ne bi trebalo da koriste nove trgovinske šanse nakon što je EU preduzela mere protiv Moskve. On očekuje da će o tome sa srpskim ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem danas u Berlinu razgovarati i njegov nemački kolega Štanmajer.
– U Srbiji se mnogo govori o potencijalnoj mogućnosti za unapređenje trgovine s Rusijom u svetlu novih ograničenja. Mislim da je izvesno da će nemačka vlada naglasiti da bi to bilo neprihvatljivo i da bi se to smatralo lošom namerom Srbije. Beograd mora pažljivo da korača na takvom tlu. Činjenica da Beograd nije nametnuo sankcije Rusiji sama po sebi je loša, a aktivno nastojanje da izvuče korist iz trenutne situacije bilo bi doživljeno kao apsolutno neprihvatljivo – zaključuje Lindzi za beogradski dnevnik "Danas".
Dragomir Anđelković, međutim, kaže da poruka EU predstavlja sebični interes, a ne poziv na bilo kakvu solidarnost.
– Ako mi to ne shvatimo, onda bi se samo dokazalo da Beograd vodi neodgovornu mazohističku politiku, a ne pragmatičnu i nacionalno odgovornu. Mi radimo ono što smo do sada radili, a to što nam se pojavila konjukturna prilika, to nije naša stvar, nego naša sreća i to je pitanje odnosa Moskve i Brisela – smatra Anđelković.
SRPSKA MINISTARSKA POLjOPRIVREDE U MOSKVI Dogovor u Moskvi: Snežana Bogosavljević Bošković
U Moskvi je u sredu boravila srpska delegacija predvođena ministrom poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežanom Bogosavljević – Bošković, koja je razgovarala sa ruskim resornim ministrom Nikolajem Fjodorovim Vasiljevičem o mogućnosti povećanja izvoza i plasmana srpskih poljoprivrednih proizvoda na rusko tržište.
Uz Evropu bez opomene
Opasnost od šverca Rasim Ljajič
I dok Brisel trenira strogoću prema zemljama koje stoje u predvorju EU, neke i decenijama poput Turske, za to vreme kompanije iz zapadne Evrope traže način da zaobiđu sankcije izvozom na rusko tržište preko zemalja koje nisu pod režimom moskovskih kontrasankcija. Ministar trgovine Rasim Ljajić tvrdi da još nema prijava reeksporta robe iz Evropske unije na rusko tržište preko Srbije.
PROŠIRENjE EKONOMSKOG RATA ŠANSA ZA FAS I. K.
Briga za srednju klasu
|