EU je još 2018. pokrenula dugoročni plan za širu upotrebu evra u globalnoj ekonomiji radi bolje zaštite građana i kompanija od spoljnih potresa, čineći međunarodne finansije i monetarni sistem otpornijim. Unija napreduje sa detaljnim planom, nastojeći da zaštiti blok od potencijalnih valutnih šokova smanjenjem dominacije američkog dolara, piše “Blumberg”.
Strategija, predstavljena u nacrtu predloga, oslanja se na jačanje međunarodne uloge evra, istovremeno smanjujući oslanjanje na američki dolar. Ovaj potez se smatra potencijalno korisnim za ublažavanje uticaja finansijskih rizika, uključujući smanjenje ranjivosti evropskog bloka na američke sankcije.
“Vanteritorijalna primena jednostranih sankcija trećim zemaljama ozbiljno je uticala na sposobnost EU i njenih država članica da unaprede spoljnopolitičke ciljeve, poštuju međunarodne sporazume i upravljaju bilateralnim odnosima sa sankcionisanim zemljama”, navodi se u dokumentu.
Pad vrednosti evropskih zaliha
O planu, koji podstiče „otvorenost, snagu i otpornost“, ranije je izvestio “Fajnenšel tajms”, a uključuje mere koje omogućavaju veću kontrolu stranih poteza.
“Ponekad su jednostrane akcije trećih zemalja ugrožavale legitimnu trgovinu i investicije kompanija iz EU sa drugim zemljama”.
U nacrtu se ističe i da je pad vrednosti evropskih zaliha povećao rizik od preuzimanja nekih strateških firmi usled pandemije koronavirusa, koja je napravila pustoš na globalnim tržištima i zaustavila ekonomski rast.
Dokument, koji bi Evropska komisija trebalo da usvoji 19. januara uoči inauguracije izabranog američkog predsednika Džoa Bajdena, nije konačan i verovatno će biti proširen.
Trampove sankcije uticale na platne usluge širom sveta
Sve ovo je podstaknuto mnoštvom kaznenih mera koje je najavila administracija odlazećeg američkog predsednika Donalda Trampa. Sankcije koje je Vašington uveo pojedincima i zemljama, uključujući Kinu, Iran, Rusiju, Severnu Koreju i Venecuelu, imale su uticaj na kompanije i platne usluge širom sveta.
Dalekosežni planovi za smanjenje zavisnosti Evropske unije od američkog dolara bili su navedeni još 2018. godine. Blok je nastojao da ojača svoju sposobnost vođenja nezavisne spoljne politike, koja bi bila manje izložena američkim sankcijama.
Predložene mere su uključivale upotrebu evra kao podrazumevane valute u energetskim ugovorima dogovorenim između država članica EU i trećih zemalja. Takođe je predloženo da se za sirovu naftu stvore referentne cene denominovane u evrima.
– Šira upotreba evra u globalnoj ekonomiji daje važan potencijal za bolju zaštitu evropskih građana i kompanija od spoljnih šokova i čine međunarodne finansije i monetarni sistem otpornijim – rekao je komesar EU za ekonomske poslove Pjer Moskovici.