M. Milanovic
Slika za uspomenu: Grupa "Trag" Bojana Kondi Panic, ambasadorka, sa suprugom i Vladikom Justinom

Na poziv ambasadorke Bosne i Hercegovine, Bojane Kondić Panić i u saradnji sa Vladom Republike Srpske ,u Parizu je gostovala etno grupa “Trag” iz Banja Luke. Prvi koncert je bio za predstavnike srpskog dijaspore i njihove prijatelje u upravi 17-og arondismana na kome su u jednom delu programa, sa gostima iz Banja Luke, nastupila i deca folklornih društva iz Pariza sa okolinom, što je za mališane, predstavnike srpske dijaspore itekako bila velika čast, a drugi, u sedištu Organizacije Ujedinjenih nacija za nauku, obrazovanje i kulturu Unesku, na kojem je promovisana muzička i kulturna baština Republike Srpske i BiH, kao i nedavni upis „Sevdalinke” na UNESCO-vu Listu nematerijalne kulturne baštine čovečanstva. Promovisan je „Zmijanjski vez”, tradicionalnu umetnost veza sa Zmijanja

Prisutne je ispred Uneska pozdravila Fumiko Ohinata, sekretar Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine. A stalna predstavnica BiH pri Unesku, ambasadorka Bojana Kondić Panić, održala prigodni govor prisutnima:

Ekselencije,

Dame i gospodo,

Bojana Kondić Panić, ambasadorka

Dobar dan i hvala vam što ste došli da zajedno podelimo jedinstvenu magiju naše tradicionalne muzike. Velika mi je čast da vas pozdravim i predstavim ovu muzičku izvedbu grupe „Trag” iz Banjaluke, koja se nalazi u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini.

Etno motivi izvođačice grupe “Trag” iz Banja Luke

Bosna i Hercegovina je živi primer multikulturalizma, sastavljena od dve entitetske jedinice: Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, te tri konstitutivna naroda: Hrvata, Bošnjaka i Srba. To je zemlja neprocenjivog bogatstva, gde se kulture susreću i međusobno obogaćuju. Danas imamo priliku da sa vama podelimo deo tog bogatstva kroz muziku. Posebno sam ponosan što mogu istaći da smo prošle godine imali čast da tradicionalnu gradsku pesmu „Sevdalinku” uvrstimo na UNESCO-vu Listu nematerijalne kulturne baštine čovečanstva. Takođe, veoma smo ponosni što smo prethodno na ovu listu upisali i „Zmijanjski vez”, tradicionalnu umetnost veza, koji ćete imati priliku da upoznate i ovde danas. Ovaj vez je simbol regije Krajine i Zmijanja, koja je ne samo bliska mom srcu već i kolevka ove drevne tradicije.

Fumiko Ohinata, sekretar Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine i ambasadorka Bojana Kondić Panić

Grupa „Trag”, što na francuskom znači „Trag”, jeste vokalno-instrumentalni ansambl osnovan 2003. godine. Sačinjava ga deset talentovanih umetnika – četiri ženska vokala i šest instrumentalista – koji čuvaju i promovišu tradicionalnu muziku Balkana. Njihov repertoar obuhvata muziku iz Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bugarske, pa čak i romsku muziku. Svaka njihova izvedba predstavlja uranjanje u bogatstvo i raznolikost muzičke tradicije ovog jedinstvenog regiona.

Danas imamo priliku da zajedno otputujemo kroz ovo vibrantno kulturno nasleđe. Muzika koju ćete čuti nije samo poseban zvuk, već prava priča – priča o našim korenima, našim tradicijama i duhu koji povezuje generacije. Zahvaljujući grupi „Trag”, imamo priliku da osvetlimo lepotu ove muzike i podsetimo se koliko umetnost može biti most među narodima, snažno sredstvo za prevazilaženje jezičkih i geografskih barijera.

Oduševili publiku: Grupa “Trag” iz Banja Luke

Želim da naglasim da ovaj događaj ne bi bio moguć bez dragocene podrške Vlade Republike Srpske, kao i kulturnog udruženja „Rastko”, čiji rad omogućava da projekti poput ovog budu ostvareni.

Pozivam vas da se prepustite ovoj muzici i jedinstvenoj atmosferi koja vas očekuje. Nikada ne zaboravimo da je kultura taj ključni most među narodima, most koji nas povezuje uprkos razlikama i podseća na našu zajedničku ljudskost.

Publika

Nakon koncerta, pozivam vas da ostanete s nama na koktelu, gde ćemo moći još više da se družimo u prijateljskoj atmosferi.

Još jednom vam zahvaljujem na vašem prisustvu i želim vam nezaboravnu muzičku večer.

Hvala!

Učiteljica Slavica Milić sa ćerkom Tijanom

Publika,među koji ma su bili pukovnik Tomislav Ćosić pri ambasadi Srbije u Parizu,vladika Justin, svestenik Nikola Rakičević je,uciteljice Slavica Milić i Ljiljana Simić, uživala u autentičnim zvucima tradicionalne muzike Balkana, koju ansambl čuva i promoviše već više od dvije decenije.

Etno grupa Trag poznata je po izvođenju tradicionalne muzike sa naših prostora uz moderne aranžmane a sve sa ciljem da se izvorno narodno stvaralaštvo sačuva od zaborava. Izvodi pesme iz Republike Srpske (Bosne i Hercegovine), Srbije, Crne Gore, Makedonije i Bugarske. Rade i pokušavaju „da tradicionalnu muziku otrgnu od zaborava, slede tragove narodnog predanja, grupa Trag je u narodne pesme udahnula svoj lični izraz, kao i duh našeg vremena, oživljavajući ih time, ali i ostavljajući, suštinski nepromenjenim i uvek narodnim, u amanet budućim generacijama”, najbolji je opis koji su dali za sebe, predstavnici grupe Trag.

Slaviša, Kristina, Goca i Marija

Ovaj koncert je još jednom istakao lepotu i bogatstvo muzičke i kulturne tradicije Balkana, podsecajući na univerzalnu vrednost umetnosti.

– Ovaj jedinstveni događaj predstavlja savršenu priliku da se tradicionalna muzika sa Balkana predstavi međunarodnoj publici u gradu umetnosti, kulture i svetlosti Parizu-izjavila je ambasadorka Bojana Kondić Panić.

Posle koncerta za prisutnu publiku i goste u Unesku, organizovan je prigodan koktel

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here