Pod pritiskom domaće javnosti i institucija nadležnih za kontrolu transparentnosti rada države, Vlada Srbije objavila je delove tajnih ugovora s Etihadom kojim je stvorena Er Srbija.
Na maratonskoj konferenciji za medije, premijer Aleksandar Vučić izneo je svoje viđenje ovih aranžmana rekavši da je dogovor s Etihadom bio "jedinstvena prilika" za spas nacionalne aviokompanije kojoj je izvesno pretilo gašenje. On je ponovio da je za objavljivanje ugovora dobio dozvolu partnera iz Emirata i da "nema šta da se krije".
Predizborno obećanje |
Međutim, izgleda da Vlada ima još ponešto da sakrije pošto su objavljena dva od pet ugovora. Konkretno, objavljen je Transakcioni ugovor, kao i Investicioni ugovor i njegova dopuna. Zanimljivo je da su dva od tri dokumenta zaključena 31. jula 2014. godine, dakle ravno dve nedelje pre odluke Vlade da ih obelodani, kao i da samo osnovni Investicioni ugovor nosi datum 1. avgusta 2013, a i on ima dopunu od poslednjeg dana jula ove godine. Sve dopune potpisao je ministar privrede Dušan Vujović.
Premijer Vučić je objasnio da Vlada neće objavljivati "poslovni plan" kompanije, koji je, razumljivo, zaštićen oznakom tajnosti. Međutim taj poslovni plan nema nikakve veze s preostala tri ugovora koji su još tajna. Reč je o Ugovoru o uslugama podrške, Ugovoru između akcionara i Ugovoru o konsultantskim uslugama.
Ugovor ostao u sefu
Posebno je zanimljivo i da se u uvodnim napomenama Okvirnog ugovora o transakciji navodi doslovce da su "Republika Srbija, Etihad i Er Srbija zaključili Okvirni ugovor o transakciji dana 1. avgusta 2013. godine ("2013 OUT")
da obezbede od Etihada finansiranje za Društvo u ukupnom iznosu do 100 miliona dolara po principima tamo navedenim.
Republika Srbija, Etihad i Društvo žele da izmene tekst 2013 OUT u celosti u skladu sa uslovima ovog ugovora da ovaj Ugovor menja, ponovo utvrđuje i zamenjuje 2013 OUT u celosti, sa efektom od dole navedenog datuma".
Pojednostavljeno rečeno, ugovor zaključen u avgustu 2013. izmenjen je u celosti 31. jula ove godine. Upravo na to je ukazao i Saša Radulović, bivši ministar privrede, koji je, između ostalog, upravo zbog ovog ugovora i odlučio da podnese ostavku.
"Objavljeni ugovor s Etihadom je nov ugovor. Potpisan je 31. jula 2014.godine. Nije onaj ugovor iz sefa! Pokušali su da sakriju ludilo", napisao je na svom Tviter profilu Saša Radulović.
Tajnost isključena zakonom |
Premijer Vučić je braneći zaključenje ugovora istakao da je prilikom privatizacije Jat ervejza, koju je obavio Etihad, Srbija obavezna da investira 42 miliona dolara, dok će partner iz Ujedinjenih Arapskih Emirata uložiti do 100 miliona. Vučić je rekao da Srbija taj novac treba da obezbedi u 2014, 2015. i 2016. godini, a da do sada još ništa nije uplaćeno. Dodao je da se Srbija obavezala i da sanira dugove, od kojih je 80 odsto prema državi. Kako je naveo, sve vlade Srbije od 2003. godine su se suočavale s katastrofalnim gubicima u Jatu.
– Zastarela flota, prosečna starost aviona 26 godina, česti tehnički kvarovi. Vlada je imala velike probleme kada je Jat u pitanju, velike dugove, a često je to bio i poligon za postavljanje stranačkih kadrova. Vlada je tri puta pokušavala da privatizuje Jat, ali nije uspela da nađe investitora jer znaju kolika je to muka – rekao je Vučić i dodao da je prosečan gubitak bio 35 miliona evra godišnje, ali da su ti gubici bili mnogo veći.
Bez popisa imovine
Kako je naveo predsednik Vlade, Etihad se obavezao da investira do 100 miliona dolara, do 40 miliona dolara dokapitalizacije, 60 miliona je pozajmica osnivača koju mi nismo iskoristili, jer Vlada očekuje da ćemo imati profitabilnu kompaniju do kraja godine. Vučić je priznao i da je Er Srbija jedina kompanija koja je oslobođena plaćanja aerodromskih taksi na "Nikoli Tesli", te da je po tom osnovu kompanija imala trošak umanjen za devet miliona evra od početka godine.
– Da nismo preduzeli mere, moralo bi da dođe do gašenje Jata, što bi izazvalo ekonomske i društvene gubitke, pad ugleda Srbije jer je nacionalna aviokompanija ogledalo jedne zemlje – kazao je premijer.
U novoj nacionalnoj aviokompaniji Er Srbija odnos vlasništva je 51 naprema 49 odsto u korist Srbije. Međutim, stiče se utisak da svojih 49 procenata Etihad prilično jeftino plaća. Građani su kao poreski obveznici preuzeli dugove Jata od preko 200 miliona evra. Treba imati u vidu i da je preneta imovina koja prethodno nije popisana, pa se i ne zna koliko vredi.
Kad se sve sabere, upozorava Aleksandar Stevanović, ekonomista i savetnik bivšeg ministra privrede Saše Radulovića, proizlazi da Srbija svojih 51 odsto plaća višestruko skuplje.
Popust za avione |
– Mi ulažemo oko 200 miliona evra. Obećali smo da ćemo nastaviti da subvencionišemo kompaniju koja je navodno profitabilna. S druge strane, Arapi će uložiti 40 miliona evra i daće nam pozajmicu od 60 miliona. Pozajmiće novoj kompaniji koja će uredno da to vrati, sve s kamatom koja ide za celo to vreme. I oni će dobiti 49 odsto vlasništva. Po svakoj matematici oni za ovo što nameravaju da ulože ne bi trebalo da dobiju 20 odsto vlasništva. I to je osnovna zamerka – objašnjava Stevanović.