Uočljivo tamna put ovog Šumadinca, poput prirodnog izdanja predsednika SAD Baraka Obame, podgrejala je sumnje da je Stevanović na pravom tragu da postane "zavisnik" očigledne želje za podmlađivanjem.
Ali, nije i jedini koji se prepustio blagodetima kozmetike, godinama unazad svojstvenim samo estradi. Među političarima ima i onih koji su u podmlađivanju otišli nekoliko koraka dalje, uvodeći botoks i silikone u državne institucije.
Priča o zatezanju čela, a prema nekim spekulacijama i celog lica, prati lidera Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića (64), još iz vremena dok je bio šef diplomatije. Upućeni kažu da je "remont face" radio pod budnim okom supruge Danice Drašković, a kosi farbom dao "prirodno smeđi" ton. Njegovim stopama pošao je i lider Nove Srbije Velimir Ilić (59), kada je pre koju godinu zaseo u fotelju ministra infrastrukture. Šuškalo se uveliko da je čelo "ispeglao" botoksom, ne bi li svom licu dao "deceniju manje".
Tako se, kako kaže sociolog Stjepan Gredelj, pokazuje na delu da između estrade i domaćih političara više i nema razlike.
– Klovnovi ovde, klovnovi tamo, samo što ovi prvi na tome zarađuju hleb, pa im je izgled bitna komponenta za nastup, a ovi drugi, koji se uglavnom šetaju s mobilnim telefonom u rukama, očito su vođeni potrebom da u elektronskim medijima budu lepši… valjda kad već ne mogu da izgledaju pametnije, pa da se nekako dodvore biračima – veli Gredelj, i ukazuje da su "krivci" za novu političku pomamu podmlađivanja inostrani državnici, ali i domaća estrada.
Kao primere svetskih uticaja, on iznosi pažljivo osmišljeni izgled Baraka Obame, ukazujući da je u toj grupi kineski predsednik Hu Đintao koji savršeno izgleda bez sedih vlasi i za svoje godine prilično zategnutog lica.
Gredelj podseća kako su se trendovi u poslednjim decenijama menjali, ali i bili daleko od solarijuma, botoksa i plastične hirurgije. U modi su bili brada i brkovi, a onda ih je smenio trend nošenja naočara, makar to bila obična stakla. U tim modnim talasima sada plivaju i domaći političari kako bi, i na taj način, izazvali pažnju birača.
Sa ovim sociologom se slaže i poznati beogradski frizer i stilista Aleksandar Kapriš, koji trend podmlađivanja tumači vidnom potrebom nekih političara da budu estrada. To je, kako kaže, odraz specifičnog balkanskog mentaliteta izmešan sa zapadnim uticajima.
Kod srpskih političara danas je ponajviše u trendu farbanje kose, što je davnih dana uveo Josip Broz Tito. Njegovim naslednikom na tom planu može smatrati i bivši šef smanjene SRJ Vojislav Koštunica. Lider Demokratske stranke Srbije, iako uskoro ulazi u 67, bez sedih je u kosi i mada o tome nikada nije progovorio, uveliko se priča da zasluge nema genetika, već frizer, čiji identitet vešto skriva. Da je reč o farbanoj frizuri, dokaz su fotografije na kojima je kao predsednik SRJ bio "crnomanjast", a kao srpski premijer smeđ.
Plastični Berluskoni
|
Njegovom kolegi, ministru za rad Rasimu Ljajiću (46), pripisivano je da je prirodnu boju kose, navodno, uspeo je postigne turskom biljkom kanom, ali je on to demantovao, tvrdeći da mu ne pada napamet ovaj eksperiment na glavi.
Kapriš ističe da je efekat dobrog tona kose kod muškaraca teže postići nego kod žena koje i ne žude za prirodnim. Ukazuje i da majstoru od zanata nije teško perfektno da sredi pripadnika jačeg pola.
Silikonska poslanica
|
– Teškoću predstavlja lenjost muškaraca da redovno tretiraju kosu u salonu, pa kad sede vlasi krenu iz temena vidi se da je kosa farbana. Naravno, ima izuzetaka i njima svaka čast – kaže Kapriš.
Aktuelnog srpskog predsednika Srbije Borisa Tadića prate istine i zablude o tamnim tufnama u sedoj kosi koje su već prerasle u urbanu legendu. Ima onih u Tadićevoj Demokratskoj stranci koji se kunu da je ta "šarena" frizura prirodni odraz starenja. Ali, i drugih koji tvrde da je plod "dorćolskog frizeraja", po uputstvima Tadićevog školskog druga i direktora PR agencije MC Erikson, Srđana Šapera.
"Mlađani" Dinkić na bilbordu
|
– Kod nas se od svega pravi legenda. Nepotrebno. Kod Tadića je to prirodno, nastalo usled pigmentacije, ili genetski. Naravno, mi smo takav narod da ćemo izmisliti scenario kako bi objasnili nešto što nema potrebe da se objašnjava, kaže Kapriš.
Da ne sliče Krajišniku
|
On ukazuje da su mentalitet Balkana i zaostalost iznedrili to vizuelno, stavivši ga u prvi plan.
– Zato su žene počele da izgledaju kao loši transvestiti, a muškarci verovatno zbog sve manjeg broja lepih dama, a željom za njima, nesvesno pribegli doterivanju, karakterističnom za slabiji pol – zaključio je poznati frizer i stilista, dodajući da su političari, ali i neki drugi ljudi u Srbiji, umislili da su "plastični-fantastični".