Posle erupcije vulkana na Islandu nad celom Evropom nadvio oblak pepela koji je potpuno paralisao vazdušni saobraćaj.
„Ove aktivnosti postaju sve snažnije. To je mešavina magme i vode koja može biti eksplozivna. Na žalost, ne izgleda da će tu biti kraj“, rekao je za AP islandski geolog Magnus Tumi Gudmandson.
Prognostičari, sudeći na osnovu kombinacija slabih vetrova i velike količine peska i pepela, upozoravaju da se situacija neće puno promeniti u narednih nekoliko dana.
Poslednji put kada je vulkan Ejafjalajokul bio aktivan, erupcija je trajala više od godinu dana – od decembra 1821. do januara 1823. godine, izjavila je za "USA Today" geolog Sali Senert.
"To je veoma slično onome što se sada dešava", rekla je ona.
Senertova je dodala i da se ne može reći koliko bi erupcija vulkana Ejafjalajokul mogla potrajati, ali kaže da to svakako nije kratak period.
Naučnici objašnjavaju i da vulkan Ejafjalajokul nije jedini problem. Mnogo više zabrinjava vulkan Katla, koji bi mogao da se aktivira usled poslednjih potresa i da izbaci ogormne količine pepela u atmosferu.
Vulkan na Islandu, čija je druga erupcija za mesec dana počela u sredu, izbacuje pepeo koji je u oblacima, nošen vetrovima, dospeo iznad Velike Britanije, Skandinavije i centralne Evrope.
Vodene bujice na Islandu nose komade leda veličine kuće, a delovi glavne obilaznice u zemlji su nestali u poplavama nastalim zbog otapanja glečera.