Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je praktično pravo sa samita Šangajske organizacije za saradnju u Uzbekistanu otputovao u Njujork, gde će se u okviru godišnjeg zasedanja Generalne skupštine UN sresti sa mnogim državnicima, možda i sa predsednikom Amerike Džozefom Bajdenom.
U Ankari naglašavaju da će on nastaviti diplomatsku ofanzivu: pokušaće ponovo da pokrene diskusiju o suštinskim reformama svetske organizacije čiji sistem rada je umnogome pregazilo vreme.
– Ankara je postigla veliki diplomatski uspeh u nastojanjima da se otvori koridor za transport ukrajinskog žita, što će rešiti globalnu prehrambenu krizu. Sada posredujemo kako bi se obezbedila razmena 200 ruskih i ukrajinskih zarobljenika. Krajnji cilj nam je prekid neprijateljstava i pronalaženje političkog rešenja. U Njujorku ćemo nastaviti sa istom odlučnošću da ulažemo napore da se sprovedu neophodne reforme UN i zadovolje potrebe sveta za pravdom. Mi ćemo se boriti za uspostavljanje pravednog, ravnopravnog i slobodnog globalnog poretka – izjavio je Erdogan, javlja agencija Anadolija.
Direkcija za komunikacije kabineta šefa države je već pokrenula propagandnu kampanju: na tu temu u Njujorku je organizovala raspravu stručnjaka za međunarodno pravo i objavila je knjigu “Zašto treba sprovesti reforme UN” koja je dostupna delegacijama zemalja koje učestvuju u radu jesenjeg zasedanja Generalne skupštine UN.
Predsednik Turske uporno ponavlja: “Svet je veći od pet stalnih članova Saveta bezbednosti koji vedre i oblače i kroje sudbinu planete.”
– Amerika, Velika Britanija, Kina, Rusija i Francuska koriste svoje pravo veta pre svega da odbrane svoje interese dok druge zemlje plaćaju nepravednu cenu. To telo godinama nije u stanju da spreči oružane sukobe i uspostavi mir i bezbednost u mnogim delovima planete – ističu u Ankari.
U Turskoj smatraju da je svetska organizacija pala na mnogim ispitima u svetu – od krize u Mjanmaru, preko Somalije, Jemena, Palestine, Istočnog Mediterana, sve do Bosne i Hercegovine.
Prema idejama koje se iznose u Ankari trebalo bi ojačati ulogu Generalne skupštine na račun smanjenja ovlašćenja koje ima Savet bezbednosti, odnosno stalni članovi tog tela.To su najčešće političke igre iza kojih se kriju interesi tih pet zemalja ili njihovih najbližih saveznika. U svetskoj organizaciji u Njujorku dosad je je zahvaljujući pravu veta tih zemalja blokirano više od 240 od ukupno 2.440 rezolucija, često neopravdano.
Među stalnim članovima Saveta bezbednosti nema nijedne od ukupno 57 muslimanskih zemalja u kojima živi milijardu i 800.000.000 stanovnika. Tu su i druge nelogičnosti – stalne predstavnike u tom telu nema afrički kontinent (60 država), niti južna Amerika, kao ni najmnogoljudnije zemlje na planeti: Indija, Brazil i Indonezija.
U Ankari smatraju da bi trebalo razmotriti ideju o ukidanju prava veta jer nijedna zemlja ne bi trebalo da ima mogućnost da blokira raspravu o oružanim sukobima i vojnim operacijama pojedinih država. Ukoliko bi se prihvatila ta ideja, onda bi Generalna skupština trebalo da dobije veća ovlašćenja u odlučivanju, ona bi možda trebalo i da bira sve članove Saveta bezbednosti koji bi bio njena vlada.
Međutim, protivnici reformi upozoravaju da bi radikalnije promene mogle da ugroze sadašnju kakvu-takvu ravnotežu snaga.