Episkopske konferencije pokazuju jedinstvo Pravoslavlja

0

Odluka o osnivanju Episkopskih konferencija u pravoslavnoj dijaspori potekla je sa četvrte Predsaborske Svepravoslavne Konferencije održane prošle godine u centru Vaseljenske patrijaršije u švajcarskom mestu Šambezi. Episkopska konferencija Nemačke osnovana je u 27. februara u Nirnbergu, a njen pandan u Švajcarskoj 4. marta u Šamberziju.

 

 

Episkop Konstantin (u centru) i episkop Lipljanski Teodosije sa sveštenstvom
u hramu sv. Save u Diseldorfu. Pored celivajuce ikone je ikona Sv. Đorđa Kratovca,
dar monaha manastira Visoki Dečani 

 

 

Vaše Preosveštenstvo, početkom ove godine u Švajcarskoj i Nemačkoj osnovane su, u skladu sa odlukama Konferencije u Šambeziju, pravoslavne Episkopske konferencije. Možete li da nam nešto kažete o pozadini i ciljevima ovih odluka?

 

Episkop Konstantin: Sve pomesne autokefalne pravoslavne crkve dužne su da propovedaju veru u Hrista i da ispunjavaju dug pastirske brige o svojim vernicima u zemljama koje se nalaze van granica drugih autokefalnih crkava. Radi toga Pravoslavne pomesne crkve čuvaju ustaljeni poredak upravljanja svojim parohijama i eparhijama u rasejanju (dijaspori) i nastavljaju da upućuju episkope i klirike na misionarsku i pastirsku službu. U cilju poboljšanja saradnje Pravoslavnih pomesnih crkava i pastirske, misionarske, obrazovne i društvene delatnosti u dijaspori, korisno je održavanje regionalnih episkopskih konferencija, koje imaju savetodavni karakter.

 

Kako će ubuduće izgledati saradnja sa ostalim pomesnim pravoslavnim crkvama u Nemačkoj i Švajcarskoj? Šta će se promeniti, a šta ne?

 

Episkop Konstantin: Pitanja koja su od opšteg interesa, kao što su organizovanje predavanja pravoslavne veronauke u redovnim školama zemlje boravka, pitanje masovnog informisanja, kontakti sa drugim crkvama i konfesijama, odnosi sa društvenim i državnim strukturama, mogu da se prenesu na Episkopsku konferenciju, s tim što svaki episkop odgovara svojoj Pomesnoj crkvi za pastirski rad, za razvoj odnosa sa državnim organima, sa građanskim društvom, sa religioznim organizacijama, kao i sa medijima u vezi sa pitanjima koja se tiču života njegove pastve i zastupanja stavova njegove sopstvene Crkve.

 

Koje su perspektive za život pravoslavnih u Švajcarskoj i Nemačkoj nakon osnivanja episkopskih Konferencija?

 

Episkop Konstantin: Cilj Episkopskih konferencija je pokazivanje jedinstva Pravoslavne crkve u dijaspori, razvijanje zajedništva među crkvama u svim oblastima pastirskog služenja, posebno po pitanjima duhovnog staranja za bolesnike, zatvorenike i podržavanje liturgijskog blagodatnog života u celini. U nadležnosti episkopskih konferencija je i izučavanje i određivanje kanonskog statusa crkvenih opština koje nemaju jasan odnos prema pravoslavnim pomesnim crkvama (primera radi: kanonski status crkvene opštine svete Trojice u Cirihu) i slično.

 

Hijerarhiju u okviru Episkopskih konferencija, po odlukama iz Šambezija, određuje poredak Diptiha, iako neke od pomesnih crkava koje su na vrhu ovog istorijskog hijerarhijskog poretka Pravoslavlja nisu po broju vernika toliko prisutne na teritoriji pomenutih zemalja kao neke druge. Da li mislite da bi ovo mogao da bude problem za saradnju?

 

Episkop Konstantin: Sve odluke Episkopskih konferencija donosese se konsenzusom. Episkopske konferencije nemaju administrativna i kanonska ovlašćenja i ne ograničavaju prava eparhijskih arhijereja u dijaspori.

 

Kada i kako bi trebalo da se reši pitanje saradnje Pravoslavnih na nivou Episkopata u Austriji, a u skladu sa odlukama iz Šambezija?

 

Episkop Konstantin: Očekujemo da će to da bude uskoro. U toku prošle i pretprošle godine bilo je nekoliko sastanaka po pitanjima koja su nam zajednička: pitanje veronauke u redovnim školama, pitanje pastirske brige za bolesnike i zatvorenike i slično.

 

Na koji način i na kom nivou je SPC zastupljena u novim strukturama episkopskih konferencija na teritoriji Eparhije srednjoevropske?

 

Episkop Konstantin: U Pravoslavnoj Episkopskoj konferenciji u Nemačkoj, srpskoj crkvi je pripalo mesto blagajnika. Ovu dužnost će vršiti sveštenik i diplomirani teolog Radomir Kolundžić, paroh u Berlinu. U Švajcarskoj, srpskoj crkvi je pripalo mesto generalnog sekretara Pravoslavne episkopske konferencije. Ovu dužnost će vršiti nadležni Eparhijski arhijerej uz pomoć protojereja diplomiranog teologa Ljubomira Kotarčića, paroha u St. Galenu.

 

Četrdeset novih parohija za 18 godina

 

Episkop srednjoevropski Konstantin (u svetu Krsta Đokić) rodio se u Gornjem Crnjelovu u Semberiji 26. septembra 1946. godine. Srpsku pravoslavnu Bogosloviju Sv. Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima završio je u prvoj posleratnoj generaciji 1967. godine. Zamonašio se 28. marta 1970. godine, a Bogoslovski fakultet završio je 1974. godine u Beogradu. Radio je kao službenik i sekretar Eparhije zvorničko-tuzlanske od 1. marta 1970 do 30. avgusta 1979, a jednu godinu proveo je u Americi na učenju jezika i daljem naučnom usavršavanju. Od 1978. do 1982. bio je predavač u Bogosloviji Sv. Tri Jerarha u manastiru Krka. Od 1982. do izbora za episkopa srednjoevropskog 1991. godine bio je profesor i glavni vaspitač u bogosloviji Sv. Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima.
Posvećujući posebnu pažnju unutrašnjoj misiji odnosno boljem organizovanju crkvenog života, Episkop preko eparhijskih organa osniva veliki broj novih Crkvenih opština i parohija, postavlja nove mlade sveštenike kako bi svaki verujući čovek u svojoj blizini imao mogućnost da posećuje redovno sveta bogosluženja. Tako je u poslednjih osamnaest godina osnovano oko 40 novih crkvenih opština u gradovima Nemačke, Austrije, Švajcarske i Lihtenštajna, a mnogi stariji crkveni centri dobili su nove parohije tako da sada u mnogim velikim gradovima na teritoriji Eparhije srednjoevropske delaju dva ili više sveštenika.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here