Epidemija tularemije na jugu Srbije

0

Još uvek nepoznat izvor zaraze

"Broj zaraženih od ove opake bolesti u Pčinjskom okrugu se povećava, bez obžira što su ekipe iz Službe epidemiologije stalno na terenu.

 

Da bi se turalemija trajno suzbila, potrebno je da uz pomoć i podršku lokalnih zajednica, izvršimo sistematsku deratizaciju na ovom području", rekla je Antićeva.

Njen pomoćnik, dr Srđan Stanković, kazao je da je u martu na jugu Srbije registrovano devet obolelih od tularemije, a da ih je danas čak 16, zbog čega se već može govoriti o epidemiji.

"Do danas je registrovano po šest obolelih u opštinama Bujanovac i Preševo i četvoru u Vranju. Međutim, još sa sigurnošću nismo utvrdili izvore zaraže i puteve prenošenja", rekao je Stanković.

 

Načelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Zavodu za javno zdravlje u Vranju dr Goran Ristić kazao je da je u ovom slučaju najverovatnije došlo do indirektnih kontakata sa izlučevinama miševa, pacova, zečeva, čak i domaćih zivotinja.

"Ljudi obole od tularemije uzimanjem zaražene vode ili hrane, zatim direktnim kontaktom sa životinjama, inhalaciom ili pak ubodom insekta", objasnio je Ristić.

Tularemija je akutno zarazno oboljenje koje se javlja u više kliničkih oblika – u krvi, plućima, stomaku, a prati je povišena temperatura, povraćanje i poremećaj svesti.

Ova bolest je na jugu Srbije poslednji put registrovana pre 20 godina, kažu u Zavodu za javno zdravlje u Vranju.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here